34 In het algemeen bevriest de vloeistof bij 40° F. (1), al komt het ook wel eens voor dat sommige partijen moeilijker bevriezen dan andere» Hoofdzakelijk is dit laatste daaraan toe te schrijven, dat zij verbin dingen bevatten, die in eene verschillende mate genitreerd zijn. Is nitroglycerine éénmaal bevroren, dan blijft het in dien toestand, zelfs wanneer men het gedurende eenigen tijd blootstelt aan eene temperatuur, die nog al aanmerkelijk hooger is dan het smeltpunt. Het is dan veel minder gevoelig voor de werking van een schok, dan wanneer het vloeibaar is, en eene ontstekingspatroon, die gemak kelijk het vloeibare nitroglycerine zou doen ontploffen, zou het bevrorene slechts uit elkauder slaan. Dit is van toepassing op het grootste gedeelte der ontploffingsmiddelen van het nitrogly cerine gevormd; slechts enkele stoffen maken eene opvallende uit zondering. In vloeibaren toestand mag deze springstof in Engeland noch vervaardigd, noch ingevoerd worden. Men mag haar alleen vervaar digen, op voorwaarde dat men haar op de plaats zelve in dynamiet of in eenig ander analoog springmiddel omzet. (2) Langen tijd na de ontdekking werd nitroglycerine alleen bij zeer kleine hoeveelheden in de geneeskunde gebruikt, maar tusschen I860 en 1863 richtte Alfred Nobel, een Zweedsch ingeuieur, wiens naam ten nauwste verbonden is met de geschiedenis der springstoffen met glyceriae als uitgangspunt, in Europa fabrieken op ter vervaardiging van nitro glycerine als handelsartikel en als ontploffingsmiddel. Bij den toenmaligen stand der wetenschap liet het nieuwe springmiddel veel te wenschen over. Het was vergiftig en in de behandeling schade- ljjk voor het grootste gedeelte der werklieden; de vloeibare staat er van maakte het gebruik en de oplegging gevaarlijk en zelfs bij nage- (1) De diohtheid van bevroren nitroglycerine ia 1.735; eene zelfde gewichtslioe- veelheid van dit springmiddel beslaat dus in vloeibaren toestand m»»1 mear volume dan in vasten toestand. (2) Alleen Amerika maa ct voor zoïfer w'j wetm in dit opzioht een* uitzondering. M. Mowbray heeft er gro^te hoeveelheden van gebruikt by het boren van den tnnnol van Hoosao en hooft over dit onderworp een zeer interessant boekdeel geschreven» Men heeft er zioh ook van «bediend als lading van torpedo's, maar evenals elders is ook hier het nitroglvoorine vervangen door dynamiet, dit goedkooper is en zekerder in het gebruik.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 51