35 noeg hermetische afsluiting ontwikkelde het bij eenvoudige ontsteking door eene vlam, zooals die vroeger plaats had, slechts een gedeelte van zijne kracht. Een aanmerkelijke vooruitgang was het, toen Nobel ontdekte, dat het nitroglycerine al zjjne kracht ontwikkelde als het door eene ont stekingspatroon, eigenlijk een krachtig slaghoedje, tot ontploffing werd gebracht. Deze ontdekking is een belangrijk tijdstip in de geschie denis van dit springmiddel. Nobel nam octrooi op zijne uitvinding, de springstof te doen ontvlammen door verhooging van temperatuur, verkregen door een electrischen stroom of door eene inleidende ont ploffing, op verschillende manieren voortgebracht, zooals door een slaghoedje of door eene geringe hoeveelheid buskruit. Zonder te beweren eene juiste definitie te geven van de ontplof fing, zou men kunnen zeggen, dat het eene bjjna oogenblikkelijke omzettting is van eene stof of van een mengsel van meerdere stoffen in andere zelfstandigheden, geheel of gedeeltelijk bestaande uit per manente gassen, die een veel grooter volume beslaan dan de oorspron kelijke stof. Wat betreft de genitreerde samenstellingen, wordt de ontploffing teweeggebracht door de gelijktijdige werking van den schok en van de warmte, ontstaan bij de ontbranding van eene zeer snel ontplofbare en krachtige stof, die zoo innig mogelijk in aanra king is gebracht met de stof, welke men wil doen ontploffen Be paalde springmiddelen vereischen bepaalde ontstekingsmiddelen en het is opmerkelijk, dat, al doet een springmiddel A een ander spring middel B ontploffen, deze werking volstrekt niet wederkeerig is. F. Abel heeft aangetoond, dat dit verschijnsel zich tot op zekere hoogte voordoet bij schietkatoen en nitroglycerine. Het zekerste en gemakkelijkste middel, om de ontploffing van alle tot nu toe in gebruik zijnde genitreerde samenstellingen te veroor zaken, is het gebruik van een krachtig slaghoedje of eene ontste kingspatroon (gewoonlijk vervaardigd van koper), gevuld met eene lading kwikfulminaat, al of niet onder toevoeging van potasch. Het vereischte gewicht van deze lading kwikfulminaat is afhankelijk van den aard van het springmiddel. Keeren wij terug tot de geschiedenis van het nitroglycerine. Gedu rende de weinige jaren van 1868 tot 1870 maakten een aantal nood-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 52