37 Het is wel de moeite waard, zijn Eogelsch octrooi (1) woordelijk aan te halen, want niet alleen dat het de grondslag is geworden van eene enorme industrie, maar bovendien geeft het ons een meer nauw keurig inzicht omtrent de denkbeelden van den uitvinder omtrent de ontploffing: Deze uitvinding heeft ten doel nitroglycerine te verkrijgen in een vorm, die het minder gevaarlijk maakt, en geschikter om in de industrie te worden gebruikt. Deze mindere gevoeligheid wordt verkregen door de nitroglycerine te laten opslorpen door onontplof bare poreuse stoffen, zooals koolstof, aarde, papier of andere dergelijke stoffen. Aldus wordt het omgezet in een poeder (dat ik den naam geef van dynamiet of zekerheidspoeder van Nobel). Opgeslorpt door eene poreuse zelfstandigheid verkrijgt nitroglycerine de eigenschap in hooge mate ongevoelig te zijn voor een schok, en zelfs ontploft het dan niet bij verbranding. (2) Daarna spreekt hij op de volgende wijze over de middelen ter ontsteking Door hetgeen voorafgaat zal men begrijpen, dat eene sterke ontstekingspatroon, in innige aanraking gebracht met de kardoes, de ontploffing van het dynamiet onder alle omstandigheden waarborgt, zoowel in de open lucht als opgesloten. Het is duidelijk, dat de bovenbedoelde ontstekingspatroon verschillende vormen kan hebben maar het principe der werking is, dat zij plotseling een druk of een zeer intensen schok teweegbrengt. Eindelijk was dan het dynamiet ontdekt en nu dient deze naam als soortnaam voor een groot aantal springmiddelen met nitroglycerine als basis, welke springstoffen verschillende namen dragen. Men kan deze stoffen verdeelen in 2 groote onderdeelen: A. Dynamietsoorten met werkelooze basis, waarbij deze laatste alleen dient voor opslorping van de vloeibare nitroglycerine. B. Dynamietsoorten met actieve basis, d. w. z. met eene ontplof bare of brandbare opslorpende stof. Deze laatste soorten kan men verdeelen in 3 andere afdeelingen, naar mate de opslorpende stof is tl) E. O. 1345, 7—5 67. •2) Zooals wij later zullen zien, is deze beschouwing sleobts in beperkten zin waar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 54