39 proef, en al roerende mengt men het methylalcohol, na zich te voren te hebben overtuigd, dat de alcohol in water geene troebeling teweeg brengt, noch dit melkwit kleurt. Na eene voorafgaande filtreering stort men den inhoud van de kruitproef in een ander vat over en voegt er vervolgens zuiver water bij. Is er nitroglycerine aanwezig, dan wordt de vloeistof melkwit en het nitroglycerine verzamelt zich op den bodem van het vat. Eene veel gevoeliger proef bestaat hierin, dat men aniline en gecon centreerd zwavelzuur als herkenningsmiddelen bezigt. Is er nitrogly cerine aanwezig, dan ontstaat, door bijvoeging van deze stoffen, eene purperroode kleur, die bij toevoeging van water in eene groene verandert. Wanneer men bij de bereiding geen absoluut zuivere grondstoffen bezigt, dan zijn de springmiddelen, met nitroglycerine als hoofdbe standdeel, onderhevig aan plotselinge zelfontleding. Zoodra men de minste sporen van zuren vindt of de minste groenkleuting, dan moet men ze onmiddellijk vernietigen onder het nemen van de vereisehte voorzorgsmaatregelen. Klasse V. Pyroxyl. Tot deze klaste behooren een groot aantal springmiddelen, waar van het schietkatoeu het voornaamste is. Bijna iedere stof, die rijk is aan kcolstof en aan waterstof, kan omgezet worden in eene „geni- treerde samenstelling" en toch hebben onder al die variaties alleen de nitrocellulose en later ook eenige afleidingen van benzol en naphta- line eenig belang gekregen als springmiddelen. Braconnot is de men, van wien men zegt dat hij in 1832 ontdekte hoe zetmeel, vezelstoffen en andere soortgelijke zelfstandigheden door de weiking van geconcentreerd salpeterzuur kunnen worden omgezet in zeer brandbare stoffen. Hij gaf aan de aldus verkregen zelfstan digheden den algemeenen naam van Bxyloïdes Pelouze hervatte deze proeven zes jaar later en breidde zijne onder zoekingen uit tot katoen en papier, in het algemeen tot plantaardige stoffen. Hij werd nagevolgd door Dumas, die aandrong op het maken van kardoezen met genitreerd papier, dat hij „nitramidine" noemde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 56