40 Deze voorloopige proefnemingen leverden geen resultaat op, totdat Schönheim er in 1845 in slaagde, het middel te ontdekken, dat ons in staat stelt schietkatoen te bereiden door behandeling van katoen met een mengsel van salpeterzuur en zwavelzuur. Bijna alle landen van Europa maakten zich van deze ontdekking meester, met het doel het nieuwe springmiddel voor oorlogsgebruik te benutten. In Oostenrijk is deze vraag onder von Lenk een onder werp geweest van grondige studies, die leidden tot de wettiging der bereiding van genoemd springmiddel. Jo 1862 bewapenden de Oos tenrijkers dertig batterijen met kardoezen van schietkatoen, die deze springstof bevatten in den vorm van gevlochten of ineengerold draad of garen, opdat de verbrandingssnelheid aldus gematigd zou worden. Maar hier, evenals in Engeland en elders, kwam het schietkatoen in discrediet door de instabiliteit er van, die zich openbaarde door het ontstaan van vele ongelukken. Yon Lenk bracht wel is waar vele verbeteringen in de vervaar- digingsmethode aan, maar al werd deze hierdoor ook veel beter dan de oorspronkelijke bereidingswijzen tot dien tijd in gebruik, volmaakt was zij nog lang niet. Aan Abel zou de roem ten deel vallen een proces uit te denken, waarbij het schietkatoen eerst tot een koek werd gemaakt en daarna samengeperst en zorgvuldig gezui verd; een proces, waardoor dit springmiddel tot een der gewichtigste, vooral voor militaire doeleinden, werd gemaakt. De toepassing van het beginsel van de inleidende ontploffing op het schietkatoen en de ontdekking van wijlen E. O. Brown, dat het (volkomen onbrandbare) samengeperste natte schietkatoen gemakke lijk ontplofte door de detonatie van eene lading droog schietkatoen, die in aanraking is met de vochtige springstof, hebben de belangrijk heid van het schietkatoen aanmerkelijk verhoogd. Ik ben niet van plan uit te wijden over de bereiding en de eigen schappen van dit ontploffingsmiddel; nauwkeurige inlichtingen daar omtrent kan men in eene menigte speciale werken vinden. Enkele opmerkingen zullen hier echter toch wel op hunne plaats zijn. Schietkatoen, of meer in het algemeen nitrocellulose, werd vroeger evenals nitroglycerine beschouwd als eene genitreerde samenstelling, verkregen door substitutie van waterstof. Tegenwoordig beschouwt

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 57