41 men het als een ether van het alcohol: „cellulose", en geeft in over eenstemming hiermede de scheikundige werking, die bij de vorming van schietkatoen plaats grijpt, door de volgende formule weer: 06 H7 O, (O H)3 3 H NOs C6 H7 02 (N03)3 3 H20. Deze formule is analoog met die, welke de vorming van nitro glycerine weergeeft. Het zure mengsel, dat men te Waltham Abbey gebruikt voor de fabricatie van schietkatoen, bestaat uit drie gewichtsdeelen zwavelzuur (dichtheid 1.84) op één deel salpeterzuur (dichtheid. 1.52). Gebruikt men meer verdunde zuren, dan ontstaan stoffen, die in lageren graad genitreerd zijn, zooals collodiumwol of oplosbaar schietkatoen (C Hs (N03)2); aldus genoemd omdat het, iQ tegenstelling met schietkatoen, oplosbaar is in alcohol en ether. Het te Waltham Abbey gevolgde proces voor de bereiding van samengeperst schietkatoen bestaat hierin, dat het vooraf gereinigde katoen wordt geuitreeid, vervolgens wordt ontdaan van alle vrije zuren, daarna tot een koek gemaakt en eindelijk in de gewenschte vormen wordt samengeperst. Om een stabiel product te krijgen, moet men de grootste zorg be steden aan de keuze der grondstoffen en vooral aan de verwijdering van elk spoor van vrij zuur. Onvoldoende oplettendheid en de gebrek kige methode, die gevoigd werd ter voldoening aan deze eischen, waren oorzaak dat het schietkatoen langen tijd in discrediet geraakte. Theorethisch zouden 100 gewichtsdeelen cellulose 218.4 deelen schietkatoen moeten opleverenin de practijk echter is dit laatste getal aanzienlijk kleiner. In het algemeen is er veel overeenkomst tusschen schietkatoen en de samenstellingen met nitroglycerine als uitgangspunt, wat betreft de manier, waarop die stoffen zich gedragen gedurende de verbranding, de ontploffing en onder den invloed van een schok. Toch is er een groot verschil tusschen het schietkatoen en die genitreerde samenstel lingen van glycerine, die in water kunnen worden bewaard. Schiet katoen slorpt het water op en wordt eene homogene massa, die, aldus met water verzadigd, niet alleen onbrandbaar is, maar die ook slechts door eene groote hoeveelheid fulminaat tot ontploffing te brengen is. Gemakkelijk heeft de ontploffing plaats door eene lading droog schiet-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 58