42 katoen er mede in aanraking te brengen, en deze door middel van fulminaat te ontsteken. Geheel anders gedraagt zich het springgelatine, het water dringt hier slechts zeer oppervlakkig in en zoodra de ont- ploffingsstof er uit is genomen, wordt zij weder even gemakkelijk ontvlam- en ontplofbaar. Yoor mijnwerken hebben het schietkatoen en de daarvan afgeleide genitreerde stoffen, die men gewoonlijk in de springtechniek gebruikt, het voordeel, dat zij niet bevriezen en geen ontplofbare vloeistof uitzweeten. Aan den anderen kant maakt, zooals wij reeds boven opmerkten, hunne mindere kneedbaarheid hen minder geschikt, om mijngaten van onregelmatigen vorm op te vullen dan de plastische springmiddelen zooals dynamiet. Yoor andere militaire doeleinden wordt deze meerdere vastheid echter een groot voordeel, doordat zij ons in staat stelt aan die stoffen door samenpersing en doorsnij ding een bepaalden onveranderlijken vorm te geven. De volledige ontploffing van het schietkatoen kan worden weer gegeven in de volgende formule: 2 C6 H, Os (N03)3 7^0 3^+3 00,+ srCO. Men ziet hieruit, dat het schietkatoen niet genoeg zuurstof bevat om al zijne koolstof te doen verbrandenmen voegt er daarom het een of ander nitraat bij ter verkrijging van verschillende ontplofBngs- middelen voor het gebruik in de springtechniek. Deze toevoeging heeft bovendien ten doel de ontwikkeling van het vergiftige kooloxyde te verhinderen. Vandaar dan ook het voordeel van springgelatine, dat beschouwd kan worden als een mengsel van nitroglycerine en schietkatoen (1); de eene stof is niet rijk genoeg aan zuurstof, de andere bevat er eene overmaat van, en de twee stoffen vullen elkaar dus aan. Met uitzondering van nitrobenzol en analoge genitreerde samenstel lingen (bijvoorbeeld Ditronaphtaline), die tegenwoordig gebruikt worden voor de vervaardiging van verschillende springmiddelen, zooals kine tiet, roburiet enz. zijn er buiten het schietkatoen geene andere tot deze gtoep behoorende genitreerde samenstellingen, die eene eenigs- zins belangrijke plaats innemen onder de tegenwoordig in gebruik zijnde springstoffen. (1) Het hiervoor gebruikte collodion.wol of oplosbare schietkatoen bevat minder zuurstof dan het gewone schietkatoen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 59