45 ploft, (1) maar de eenvoudige aanraking met gelijktijdige verwarming ▼an sommige zouten en oxyden is voldoende om krachtige spring middelen te doen ontstaan, sterk genoeg om als ontstekingsmiddel te dienen voor eene onbepeikte hoeveelheid van dit zuur, hetzij nat of droog. Eene noodlottige ontploffing had plaats in het jaar 1887 (2) in eene chemische fabriek dicht bij Manchester. Dit ongeluk werd veroorzaakt door een brand, die klaarblijkelijk alle voorwaarden, in de vorige alinea opgenoemd, in zich vereenigde. Tengevolge van dit voorval heeft men verschillende proeven genomen, waarvan men de gedetailleerde beschrijving kan vinden in het in de noot aangehaalde rapjort. Deze proeven hebben aangetoond, dat men het picrirezuur gemakkelijk kan doen ontploffen door eene hoeveelheid kwikfulroinaat, die niet grcoter is dan 5 grein en dat die ontploffing zich meedeelt aan vochtig picrinezuur dat 14 ^Ct. water bevat. Het gedraagt zich, wat betreft de gevoeligheid voor een schok en de overplanting van de inleidende ontploffing van droog zuur op nat zuur, bijna geheel overeenkomstig als het schietkatoen. Men heeft de ontploffing van dit zuur niet kunnen veroorzaken door het te verwarmen of te ontsteken. De proeven zijn niet gedaan met zeer groote hoeveelheden, maar toch is gecorstateerd, dat eene hoeveelheid van 1500 pond van dit zuur verbrand is, zonder dat er eenig ongeluk plaats had. In eene nauwbesloten ruimte ontplof het bij voortdurende verwarming. Een gewicht van 1 pond, vallende van eene hoogte van 26 duim op picrinezuur, dat op een stalen aambeeld geplaatst is, veroorzaakt de ontploffing van het zuur. Bij 240° was de noodige valhoogte slechts 14 duim. Een mengsel van picrinezuur met cxyden of nitraten van metaleD, zooalsloodglid, (J) Sommige schrijvers beweren dat het ontploft, wsnneer het p'otseling en hevig verwarmd wordt, maar dit feit schijnt niet gestaafd te zijn door overtuigende proeven. (2) Om meerdere hjjzonderbedsn omtrent deze ontploffing te weten, zie men het rapport van kolorel Majerdie aan den staatssecreteria bjj hit departement van bin- nenlendsobe zaken, dateerende van den 15on Augustus 1887 ontrent de omstandig heden, waarorder de brand en de ortploffing plaats hadden der chemische fabriek van de heeren Roberts, Dale en Co, te Cornbrook dicht bjj Manchester op den 22en Juni 1887.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 62