46 kalk, lood- of strontiumnitraat ontploft bij verwarming, ook ai zijn de stoffen niet zeer innig gemengd. De ontploffing plant zicb voort op hoeveelheden ongemengd picrinezuur, die zich in de nabijheid bevinden. De warmte, die te voren gediend heeft bij de vorming van picraten en hunne uitwerking naar buiten, doet die hoeveel heden ontploffen. Tengevolge van het ongeluk en de proeven bovengenoemd werd er eene ordonnantie (N°. 14, gedateerd 29 December 1887) uitgevaardigd, betreffende afdeeling 43 van de Engelsche wet op de ontploffings middelen. Deze ordonnantie heeft ten doel het picrinezuur te onder werpen aan de bepalingen der genoemde wet, wat betreft de ver vaardiging en de oplegging, met uitzondering van de volgende gevallen: a. Wanneer het geheel is opgelost. b. Wanneer het, zonder volkomen opgelost te zija, vervaardigd of bewaard wordt in eene fabriek of een atelier of in eenige andere localiteit uitluitend gewijd aan de vervaardiging of aan de oplegging van het picrinezuur, zoodat het niet in aanraking kan komen, noch met eene base, noch met een oxydatiemiddel of met eenige andere stof, die met het picrinezuur een ontplofbaar mengsel of eene ont plofbare zelfstandigheid zou kunnen vormen, noch met eene ontste kingspatroon of iets auders dat de ontploffing van picrinezuur zou kunnen veroorzaken, noch met vuur of een vlam, dat het zou kun nen ontsteken. (1) Al de picraten of mengsels van picrinezuur met een basisch oxyde enz., zooals zij genoemd zijn in punt b., moeten voor alle (2) be palingen van de wet op de springmiddelen gelijkgesteld worden met de springmiddelen, die in de wet genoemd zijn, tenminste voor zoover genoemde stoffen niet opgelost zijn. (1) Wanneer evenwel het picrinezuur bestemd is om als ontploffingsmiddel te worden gebruikt, dan valt het, kraohtens afdeeling III, onder alle bepalingen van du wet op de springmiddelen, want in dit geval is het .vervaardigd met het doel om door de ontploffing een praotiaoh resultaat te verkrijgen." De uitzonderingen, in de ordonnantie genoemd, gelden dus alleen, als het besteld is voor handelsdoeleinden, zocals voor de vervaardiging van gekleurde linnen stoffen. Deze opmerking geldt ook voor de picraten. (2) En niet alleen voor die, betreffende vervaardiging en oplogging zooals bg het piorinezuur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 63