47 In 1885 nam M. Turpin in Engeland octrooi (1) op het gebruik van picrinezuur, zonder bijvoeging van de daartoe gewoonlijk ge bruikte stoffen, als springmiddel voor militaire en andere doeleinden. Hjj heeft voorgesteld het zuur samen te persen, het met eeue wa terachtige oplossing van Arabische gom, met oliën, vetten, enz. of wel met collodiumwol samen te brengen en in vormen te gieten. Hij beweert dat, als 3 a 5 deelen van deze laatste stof gedaan worden in 100 deelen van een mengsel van alcohol met ether en men daar na met de aldus verkregen oplossing het picrinezuur in vormen perst, de blokken van het zuur in eeue besloten ruimte tot ontploffing wor den gebracht door middel van 1 a 3 gram fulminaat. Ook heeft hij aanbevolen, het picrinezuur te gebruiken als projectiellading, in welk geval het eene dichtheid moest hebben van ongeveer 1.6. Yoor de granaten werd geen fulminaat gebruikt, maar werd dit vervangen door eene ontstekingslading (25 gram) van gewoon zwart buskruit of van eene kruitsoort, samengesteld uit kaliumchloraat, teer en koolstof. Dit springmiddel lijkt waarschijnljjk op meliniet, maar de samen stelling van dit laatste wordt geheim gehouden. De outplofbare mengsels, die picrinezuur met nitraten of chloraten bevatten, zijn zeer gevaarlijk wat betreft hunne chemische stabiliteit het zuur toch tracht, vooral bij aanwezigheid van vocht, picraten te vormen door het chloorzuur of het salpeterzuur te verdringen. Van daar dat het veel verkieslijker is, om de picraten te gebruiken in dergelijke mengsels met andere zouten, dan het picrinezuur zelf. Klasse VII. De Springmiddelen type Spreng el. Deze klasse omvat al de springmiddelen, die opgenomen zijn ge worden in de octrooien van dr. Herman Sprengel (2). Alle ziju gebaseerd (1) E. O. 15089, 8 12—85. (2) N°. 921, 6.4., 71; n°. 2642, 5.10, 71. Zie ook Journal of Chemical Society, Augustus en September 1873. M. Silias R. Diviae, M.-3.-A., beweert een mengsel to hebben uitgevonden van kaliumchloraat en nitrobenzol (tegenwoordig bekend onder den niain van rackaroet; hij heeft don 9en Januari 1871 eene kennisgave van octrooiaanvraag opgesteld, welke kennisgave gedeponeerd is in de geheime archieven van de United States Patent Office, maar hg heeft eerst in 1880 octrooi genomen. Iloe het ook zij, het is toch djoior Sprengel, die niet een enkel springmiddel van dit type, maar het algemeen beginsel, dtt al deze springmiddelen omvat, gepubliceerd heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 64