48 op het volgend grondbeginselEen oxydeerende stof te mengen met eene brandbare zelfstandigheid op het oogenblik van het ge bruik of een weinig daarvoor, terwijl de stoffen, die het mengsel sa menstellen, op zich zelf onontplofbaar zijn. De gedachte om springmiddelen te vormen, door op het oogenblik van het gebruik twee onontplofbare stoffen te mengen, is volstrekt niet nieuw, zooals men kan opmaken uit de beschouwing van de afdeeling der mengsels van chloraten. Men had werkelijk reeds voorgesteld, de nitroglycerine te bereiden op het oogenblik, dat men er gebruik van moest maken, terwijl Gale de zaak eenvoudig om keerde, door voor te stellen uit zjjn onontplofbaar mengsel, samen gesteld uit buskruit en fijn poedervormig glas, de ontplofbare stof door middel van zeven af te scheiden, zoodat het glas op de zeef achterbleef. Sprengel volgt echter een hem geheel eigen gedachtengang; hij omvat in de volgende termen zijne inleidende uiteenzettingen: „Geleid door de gedachte, dat in het algemeen de ontploffing eene plotselinge verbranding is, heb ik eene serie van mengsels, bestaande uit eene oxydeerende stof en eene brandbare zelfstandigheid, bloot gesteld aan den hevigen schok van een sterk slaghoedje. Deze mengsels waren zoodanig samengesteld, dat de wederzijdeche oxy- datie en reductie, theoretisch volkomen moesten zijn." Een zeker aantal mengsels, die hij opnoemt, zijn vloeibaar, som mige zijn vast en andere bestaan uit eene vaste stof en eene vloei stof. Ziehier eenige voorbeelden er van a. 1 deel nitroglycerine met 5 chemisch equivalente deelen sal peterzuur. b. 5 deelen picrinezuur met 18 chemisch equivalente deelen sal peterzuur. c. 87 deelen nitronaphtaline met 413 chemisch equivalente deelen salpeterzuur. d. koeken of poreuse blokken kaliumcbloraat ontploften: 1°. zeer hevig, bij aanraking met zwavelkoolstof. 2°. nitrobenzol. 3°. hevig, bij aanraking van 1/2 benzine -[- 1/2 zwavelkoolstof. 40. n a koolstof bisulfide, verzadigd met naphtaline.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 65