49 5°. zeer goed, bij aanraking van phenol opgelost in zwavel-koolstof. 6°. slecht, bij aanraking van s/4 petroleum -j- !/4 zwavel-koolstof. 7°. benzine verzadigd met zwavel. 8°. in 't geheel niet, bij aanraking van enkel benzine. De mengsels d zijn, zooals men ziet, identisch met het spring middel rack a rock. Wat betreft de practische waarde der springmiddelen, behoorende tot deze klasse, en waarvan de kracht onbetwistbaar is, halen wij de volgende beschouwingen aan In Engeland is geen enkel van deze springmiddelen erkend als wettig, terwijl dit, volgens de tegenwoordige van kracht zijnde wet geving, ook niet kan gebeuren, omdat de bereiding van het spring middel plaats vindt, onmiddellijk voor het gebruik er van. De be werking toch van eene menging ter verkrijging van een springmiddel, bestemd voor een practisch gebruik of voor den handel, zou eene bewerking zijn, die slechts mocht plaats hebben in eene behoorlijk voor dit doel aangewezen en gewettigde fabriek. Veronderstelt men zelfs, dat dit bezwaar niet zou worden geopperd, dan nog zouden er ernstige moeilijkheden zijn bij het gebruik van mengsels, bestaande uit vloeistoffen, als salpeterzuur of zwavel-koolstof, in nauwbesloten ruimten, als mijnen, galerijen, enz. Het gebruik van dergelijke spring middelen zou, zooals reeds meermalen werd opgemerkt, vereischen, dat de werkman tegelijkertijd scheikundige en mineur was. Al de springmiddelen van deze klasse eischen eene inleidende ontploffing. Als het salpeterzuur een der bestanddeelen van het springmiddel vormt, moet men er met de grootste zorg voor waken, dat het niet in aanraking komt met de lading van de ontploffings patroon. Indien deze aanraking plaats vond, zoude er bijna zeker eene ontijdige ontploffing ontstaan, zooals dan ook gebeurd is, ge durende eene proef, die genomen werd in Augustus 1884 met het oxonite (zie boven b). Klasse VIII. Verschillende Springmiddelen en Fulminaten. Er valt van deze springstoffen weinig anders te zeggen dan het Dl. II, 1896. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 66