50 doel, waarvoor ze dienen en dit wordt meestal door hun naam aan gegeven. Een groot aantal van deze stoffen zijn slechts belang wekkend uit een chemisch oogpunt. BESLUIT. Ten slotte zullen wij nog eenige waarschuwende woorden laten volgen 1°. De bestemming van ieder springmiddel is, te ontploffen. Dit is een punt wat van zeer veel belang is en da t niet uit het oog mag verloren worden, wanneer men geroepen is, het te be handelen. 2°. Wanneer een springmiddel aanbevolen wordt, als zijnde in alle omstandigheden vrij van ieder gevaar, dan moet het niet be handeld worden, zooals sommige menschen een grooten hond be handelen, om te beproeven tot hoever zijn geduld gaat. In dit geval zijn beide, zoowel het springmiddel als de hond, geneigd om te bij ten. Laat het liever over aan den fabrikant om zijne beweringen te staven. (Het spreekt van zelf, dat ik hier het oog heb op roe- kelooze en nuttelooze proefnemingen, die slechts gedaan worden om vertoon te maken en niet op de proeven, genomen volgens de beginselen der wetenschap). 3°. Ik ken in werkelijkheid geen enkel springmiddel, dat bij eene ontploffing in besloten ruimte geen schadelijke of vergiftige gassen ontwikkelt. 4°. Verwacht niet, dat eenzelfde klasse van springmiddelen ge bruikt kan worden voor alle soorten van werken. De springmid delen van verschillende klassen hebben verschillende bestemmingen. De beitel en de boor zijn nuttige werktuigen, maar met de eene kan men niet het werk van den ander doen. 5°. Bij het gebruik van een springmiddel, waarvoor bijzondere voorschriften bestaan (zooals bijvoorbeeld voor het ontdooien van dynamiet), is het oordeelkundiger deze voorschriften te lezen, vóór dat er een ongeluk gebeurt, dan ze te moeten raadplegen na het ongeluk, om te zien of er eenige reden voor heeft bestaan en of het soms ook nuttig zou zijn, die voorschriften te leeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 67