66 En dit is tea slotte in het belang van ieder officier, die er een paard op nahoudt, terwijl de studie op zichzelf eene loonende en animeerende is. Hiermede zullen wij onze causerie over gras besluiten en thans overgaan tot het bespreken van de vraag, of het noodzakelijk is in Nederlandsch-Indië over te gaan tot het aanleggen van grasvelden in eigen beheer, waarop men dan enkele grassoorten opzetteljjk kweekt „grass-farms" om op die wijze te voorzien in de behoefte aan gras voor onze legerpaarden. Daartoe.... wij beginnen met eene beschouwing van het bestaande stelsel van gras voorziening en de aan dat stelsel verbonden gebreken. Evenals voor elke leverantie wordt ook voor de levering van gras eene openbare aanbesteding gehouden. Aan den minsten inschrijver wordt de leverantie toegewezen. De leverancier, die natuurlijk zoo min mogelijk onkosten maakt, huurt zijne grassnijders tegen een minimum loon en toezicht wordt daarbij niet uitgeoefend. Het gevolg daarvan is, dat het gras gesneden wordt op plaatsen waar dit het gemakkelijkst te verkrijgen is, zonder daarbij het gras, dat in moerassen, poelen en aan slootkanten welig groeit, te versmaden Dit gras wordt vervolgens ter keuring aangeboden en bij goedkeu ring den paarden voorgezet. Nu is het een feit, dat het keuren van gras zeer moeieljjk is, vooral wanneer men onbekend is met de plaats van herkomst. Daarbij komt nog, dat de leveringsvoorwaarden zoo goed als geene eischen stellen. Men is b. v. niet gerechtigd tot afkeuring, wanneer de grassen weinig of geene voedingswaarde bezitten, mits ze slechts onschadelijk zijn; zelfs is er niet eens eene grens gesteld voor het vuil zooals zand, stof en andere onreinhedendat toch immer met het gras geleverd wordt. Het behoeft geen betoog, dat men op deze wijze in den regel een belangrijk quantum grassen, genoemd sub 2 hiervoren, in het gele verde gras aantreft. Doch gesteld dat men zich, door het stellen van strenge eischen en een nauwkeurig onderzoek, kon vrijwaren tegen de levering van gras, waarin eene belangrijke hoeveelheid onvoedzame grassen voor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 83