73 Van dezen toestel, die werkelijk vernuftig in elkander zit, is een exemplaar bij den A. C. W. aangemaakt. Voor de toepassing der echietregels belooft het instrument wer kelijk leerzaam te zijn. (1) De hoofdzaak echter bij het inschieten, het observeeren in het oorlogsterrein, kan er nimmer mede worden beoefend. De beschrijving van den toestel is te vinden in de Militaire Spec tator N°. 3 van 1895 op blz. 146. 11°. De vervanging van disselboomriemen door disselboomkettingen. De laatsten zijn goedkooper, sterker en gemakkelijker los en vast te maken dan de eersten. Vermoedelijk zal de proef dus goede resultaten opleveren. 12°. Invoering van een stalen observatieladder van 2.5 M. hoogte en 25 KG. gewicht, met het doel den waarnemer met de ooglijn op 3 M. boven den grond te plaatsen. Bij de veld- batierijen zouden dergelijke ladders aan den voorwagen, en bij de bergbatterijen cp een afzonderlijk draagdier worden medegevoerd. De tot nu toe genomen proeveu voldeden goed. Het gewicht blijft echter nog een leelijk bezwaar. (2) Voor de samenstelling van den ladder is een tijd van 4 minuten noodig. Voegt men hier nog bij, dat de vestingartillerie in den laatsten tijd tal van verouderde vuurmonden heeft afgeschafr, en dat men bij dat gedeelte van het wapen aan den vooravond staat van de in voering van modern geschut; dat het Kl. Kal. repeteergeweer eerst daags wordt ingevoerd; dat de bestaande halsbanden worden vervan gen door veld- en stalhalsters, eveneens het Engelsche zadel door het bokzadel; dat spoedig het wapen in het bezit zal komen van een stel exercitiereglementen op moderne leest geschoeid; dan zal men moeten erkennen, dat er zeer veel tot verbetering is en wordt ge daan en dat de artillerie, hoewel langzaam, zich in eene goede rich ting gaat ontwikkelen. (1) In de volgenie aflevering zal een nieuw toestel ran den 1 en Luit. der art. v«n Loon behandeld worden. Red. (2) Vooropstellende dat een persoon rustig en zoo hoog mogelijk op den ladder moet kunnen staan, zal men niet op veel minder gewicht mogen rekenen; en het bezwaar is tooh zoo groot niet. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 90