88 wat de verdeeling betreft van staatsarbeid tusschen de ministerieele departementen, en het, voor het behoud der Koloniën, dringend noodzakelijk is, naar een stelsel te zoeken, dat, in de plaats getreden van het door velen veroordeelde, het Indische leger eene betere organisatie, eene betere aanvulling en een beter beheer kan waar borgen, ligt het dan niet, na alles wat sedert de aftreding van Mr. Baron van Goltstein als Minister van Koloniën gedaan is door het Ministerie van Koloniën zelf om het Indische leger geheel afhankeljjk te maken van den Minister van Oorlog en na de droevige gebeur tenissen in Indië sedert 1873, voor de hand om het leger in de Koloniën, evenals vóór 1830, weder te brengen onder het beheer en de verantwoordelijkheid van den Minister van Oorlog Er is vóel, dat vóór deze gewichtige verandering pleit. Terugkeer naar den toestand van vóór 1830 zou in de eerste plaats gewenscht zijn, omdat een rationeel begrip van de integriteit en onafscheidbaarheid van de belangen van Nederland en Indië medebrengt, dat er geen strijd mag bestaan tusschen de belangen van het leger in Nederland en die van het leger in Indië en die strijd voorkomen wordt door beide legers onder de verantwoordelijkheid en het opperbestuur van den Minister van Oorlog te plaatsen. Terugkeer naar den toestand van vóór 1830 wil echter niet zeggen vereeniging van de beide legersfusie van de twee officierskorpsen troepenbewegingen tusschen Nederland en de Koloniën op de Britsche en Fransche manier. Hiervan was evenmin sprake tusschen 1816 en 1830, zooals uit eene vlijtige navorsching in de archieven van de Ministeriën van Oorlog en van Koloniën zal blijken. Het onder werp is belangrijk genoeg om haar te beproeven. Yoor het oogenblik moet men niet meer willen dan hetgeen men slechts voor het oogen blik krijgen kan: het Indische leger brengen onder het Ministerie van Oorlog. Wie het meerdere wil, draagt met zijn werk de kiemen der ontbinding er van. Al die schrijvers en sprekers over de vereeniging der beide legers, de fusie der Nederlandsche en Indische officierskorpsen, het zenden naar Indië met periodieke aflossing van georganiseerde korpsen, hebben tot dusver niets tot stand kunnen brengen, maar met het publiceeren hunner plannen slechts de oppositie in 't bezit van meer wapens tot bestrijding er van gesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 105