255 eigen legerplaats aan en dreef ze na een kort gevecht opde vlucht. De Hova's verloren daarbij 200 dooden, 450 veldtenten, 1 kanon en 400 geweren, het verlies der Fransch en bedroeg op die beide dagen aan dooden 1 officier en 3 man, aan gewonden 20 manschappen. Na het nemen van de hoogten van Heritza trad weder een lange pauze in. Het gros rukte langzaam vooruit, de étappen weg werd verbeterd en voorraden levensmiddelen in Suberbieville opgehoopt, waarbij nu eindelijk de riviervaartuigen hunne diensten begonnen te verrichten. Daartoe brachten 4 kleine stoomschepen de voor raden van Majunga tot aan de uitmonding van de Betsiboka in de baai van Bombetoke, hier werden ze op de rivierflotille overgeladen en tot Harololo vervoerd, waar de rivier onbevaarbaar werd, en moesten dan nog 20 K.M. ver over land naar Suberbieville gebracht wor den. De bootflotille bestond uit 12 kanonneerbooten, een 30tal platbodem vaartuigen, die ook zeer onpractisch waren en eenige klei nere vaartuigen. Yoor het vervoer te land werden 7000 koelies, 800 muildieren en talrijke Lefebvre-karren gebezigd. De gezondheidstoestand der Pransche troepen was zeer bedenkelijk. De veldhospitalen te Majunga waren overvol, op alle plaatsen van den etappenweg lagen talrijke zieken, het sanatorium op het eiland Nossi Comba, aan den noordkust van Madagaskar gelegen en met een frisch zeeklimaat, kon geen zieken meer bevatten. Behalve dat waren reeds talrijke lijders op den terugweg naar Frankrijk. Yooral te Suberbieville lieten de gezondheidsinrichtingen veel te wenschen over. De plaats zelve is eene slechts uit eenige hutten bestaande nederzetting, de omstreken zijn zonder eenigen plantengroei of schaduw. De zieken moesten, grootendeels in tenten gelegen, de groote zonnehitte over dag en de kille koelte bij nacht verdragen daarbij kwam gebrek aan geneeskundige hulp en geneesmiddelen, zoodat bij de voorhoede het sterftecijfer verbazend groot was. A. P. (Slot volgt.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 280