INDISCHE TACTIEK. De Militaire bespiegelingen''' van Senda, opgenomen in de 9de afle vering van dit tijdschrift, brengen mij er toe om een en ander op te merken omtrent de vraag, of de oorlogvoering zich in Indië naar andere beginselen moet regelen, of er m. a. w. een „Indische tactiek" bestaat. Om al dadelijk het verwijt te ontgaan, dat ik die uitdrukking zou bezigen als een Stopwoordtvaarmede de mond gesloten wordt van 1, hen, die bescheiden iets in het midden tvillen brengen over logica en gezond verstand in de oorlog-en gevechtvoeringwil ik begin nen met te zeggen, dat ik aan die uitdrukking als zoodanig niets hecht. Gaarne wil ik verklaren, dat er m. i, geen Fransche, Duitsche, Engelsche of Europeesche en evenmin een Indische taktiek en stra tegie bestaat. Maar wel bestaan er in Noorwegen, Nederland, Rusland, Zwitser land, Egypte, Engelsch-Indië, Nederlandsch-Indië enz, enz. zeer groote verschillen in de omstandigheden, waarmede een bevelhebber rekening moet houden. Daaronder noem ik de karaktereigenschap pen, levenswijze, gewoonten en gebruiken en wijze van bewapening van den eigen troep en van den tegenstander, de gesteldheid van den bodem, het klimaat, de plantengroei enz. Dit alles beheerscht de wijze, waarop door den troep gemarcheerd, gebivakkeerd en gestreden wordt, alsmede de wijze, waarop de ver pleging moet geschieden. Werd deze zoo voor de hand liggende waarheid in Indië algemeen ingezien en begrepen, dan zou ik op de woorden van Senda niet verder ingaan, doch het is helaas anders. Noch onze voorschriften en reglementen, noch zij, die geroepen zijn om den troep op te leiden en daarmede te velde te trekken, houden voldoende rekening met de omstandigheden, welke de wijze van optreden beheerschen. I

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 433