- 63 In de beschrijving van eenige grassen van Nederlandsch-Indië door H. Mars, vinden wij, behalve bovengenoemden naam nog de Inlandsche benamingen „Roempoec grienting, grientingan" benevens den Neder- landschen naam „Berggras", terwjjl de Heer Wigman in zijn artikel „Tropische voedergrassen", voorkomende in de tweede aflevering van den 6en jaargang van Teysmannia, melding maakt van het „Bahama- gras" voor Cynodon Dactylon en er tevens bijvoegt zeker niet ter geruststelling dat in den catalogus van 's Lands Plantentuin eene variëteit van datzelfde gras den Inlandschen naam „djoekoet tapak djalak" bezit. Het behoeft geen nader betoog, dat het op deze wijze al zeer moeitdijk wordt van sommige grassoorten iets te weten te komen, en dat men, als beginner in de studie van dit gedeelte der wetenschap, groot gevaar loopt in de war te komen. Het is daarom gemakkelijk den doorgaans enkelen wetenschappelijken naam te bezigen, hoe vervaarlijk deze er ook soms kan uitzien. Wanneer men nu het van willekeurige stukken grond afkomstige gras sorteert, dan kan men dit ten opzichte van de geschiktheid als voedsel verdeelen in 1°. gras dat vele voedende bestanddeelen bevat, 2°. gras dat weinig of geene voedingswaarde bezit, 3°. gras dat voor voedsel gebruikt, bij de dieren ziekteverschijnselen in het leven roept. Voor onze legerpaarden kunnen wij dus uitsluitend het sub 1°. ge noemde gras hetgeen men zich dan als eene verzameling van ver schillende voedzame grassen moet denken gebruiken. Niet alleen echter het uitsluiten van het sub 2°. en 3°. genoemde gras, doch ook het veredelen van de voedende grassen moet het streven zijn, omdat gras het voornaamste voedsel is van onze legerpaarden Deze veredeling hebben wij in onze macht, aangezien eene gras plant, evenals iedere andere plant, door zorgvuldige cultuur en eene oordeelkundige bemesting van den grond, tot grootere ontwikkeling kan gebracht worden en aan voedende bestanddeelen zal winnen. Maar welke grassen zijn goede voedergrassen en hoe kunnen wij die van de minder goede en schadelijke grassen onderscheiden? Om het eerste gedeelte dezer vraag te beantwoorden, nemen wij de

Indisch Militair Tijdschrift | 1896 | | pagina 80