95 kent droog en in den drogen moesson is een gedeelte dezer rivier droog, doch goed schoongemaakt wordende en goed onderhouden blij vende, kan deze rivier als bandjirkanaal goede diensten bewijzen. Bezuidwesten van Ketapang Doewa stort zich in de Kroeëng Daroe de Aloeër Sjoeng, die in den weg van Ketapang Doewa naar Boekit Kesoemba overbrugd is. Binnen de geconcentreerde stelling in Groot-Atjeh vindt men nog de volgende, kleinere, zijrivieren van de Atjeh-rivier. e. De Kroeëng Tandjong (1.) die langs Tjot Bëhël, Lamsitih en Kaloet stroomt, tusechen Lamreng en Lambaroe binnen onze geconcentreerde stelling komt (1) en tegenover Pango in de Atjehrivier valt. Zij neemt ten noorden van Rëloh de Lehong Boengaroen op en ten zuiden van Lok de Kroeëng Baroe(2) Over de Kroeëng Tandjong vindt men de navolgende bruggen, alle geschikt voor de drie wapens, behalve de spoorbrug: 1. in den spoorweg van Lambaroe naar Lamreng; 2. in den vlak daarnaast loopenden patrouilleweg van Lambaroe naar Lamreng; B. in den patrouilleweg, die de spoorwegen van Lamreng naar Bëringin en van Lambaroe naar Kota-Radja verbindt; 4. in den patrouilleweg, die noordwaarts van den ad 3 bedoelden patrouilleweg en oostwaarts van den spoorweg van Lamreng naar Bëringin loopt; 5. in den weg, die de groote wegen van Lamreng naar Kota- Radja en Lambaroe naar Kota-Radja verbindt, zuidoostelijk van Lamtrieëng (Lam Tering); 6. in den spoorweg van Kota-Radja naar Lambaroe; 7. in den vlak daarnaast gelegen grooten weg van Kota-Radja naar Lambaroe. De Lehong Boengaroeneen rechter zijrivier van de Kroeëng Tandjong, komt, evenwijdig aan deze loopende en ten oosten daarvan, tusschen ket geval niet. De oude mond ie geheel verzand. De kaart van 1891 van onze poeitie in Groot-Atjeh bevat voor dit terreingedeelte eenige onnauwkeurigheden, die p de kaart van 1894 geredresseerd zijn. (1) Onder den naam van Kroeëng Reloh. (2) Een onbeduidend riviertje, dat uit het moeras bij Lampoesoek komt en waarin de van Lamreng komende en even onbeduidende Lehong Bïlang Pajoe valt. De Kroe ëng Baroe heeft eene 6 11. lange brug in den weg van Lamreng naar Lehong Batah.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 106