99 breeder wordende, in noordoostelijke en noordelijke richting naar Lamjong en vervolgens naar Pakan Kroeëng Tjoet te gaan, en stort zich in de lagune bezuiden Kota Pohama. Ten zuiden van Pakan Kroeëng Tjoet neemt zij de Kroeëng Boekoh en ten noorden van laatstgenoemde plaats de Kroeëng Tjadeh op. Deze rivier is overbrugd voor de drie wapens: a in den weg van Oleh Karang naar Tjot Iri Roempit; c- V It Boekit Karang; d. bij Lamjong in den spoorweg van Kota-Radja naar Lamjongen e. bij Pakan Kroeëng Tjoet in den spoorweg van Kota-Radja naar Kota Pohama 4. De Kroeëng Bëroekontstaat ten zuiden van den weg van Kota Radja naar Pakan Kroeëng Tjoet, loopt in noordelijke richting door de moerassen tusschen de kampongs Langkroet, Lambaroe, Djeling- kei en Tentaloï, wordt allengs breeder, loopt verder in noordelijke richting, neemt ten westen van Tibang den naam aan van Kroeëng Titih Pandjangbuigt zich oostelijk om en valt met een breeden mond in de lagune bezuiden Kota Pohama. Titih beteekent brug en het noordelijk gedeelte der Kroeëng Bëroek is waarschijnlijk ge- uoemd naar de lange brug, die daar door de Atjehers onder het sultansbestuur is gemaakt en door ons gevonden werd in een zeer bouwvalligen toestand bij onze verschijning aldaar in December 1873. Sedert den aanleg van den binnenweg van Pakan Kroeëng Tjoet naar Kota Pohama is ter plaatse door ons eene voor de drie wapens geschikte brug van ongeveer 50 M. lengte en bijna 2 M. breedte gemaakt. 5. De Kroeëng Lëhëneene verbinding tusschen de lagunes bezui den Kota Pohama en benoorden Kota Rentang. Zij is overbrugd (in den patrouilleweg langs Kota Moesapi naar Kota Pohama) voor de drie wapens. De linkeroever der Kroeëng Titih Pandjang wordt met den rechter oever der Atjehrivier verbonden door de Aroesan Kroeëng TjoetOf deze oorspronkelijk een rechter zijrivier van de Atjehrivier dan wel een linker zijrivier van de Kroeëng Titih Pandjang was, is mij niet bekend. Alleen in het meest regenachtig gedeelte van den regenmoesson kan men in een djaloer van de Atjehrivier in de KroeëngTitih Pandjang komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 110