104 3. Die vau Kota Radja naar Pakan Kroeëng Tjoet. Benoorden Tonga splitst zich deze weg; de zuidelijke tak loopt over Lamjong naar Toengkoep en verder tot Kroeëng Kali. 4. Die van Kota Radja naar Olehleh. Ten zuiden van de lagune begint de weg (tot Boekit Seboen verhard), die over Sinangri, Lam- djamoe, Pakan Badak, Pasar Oleh Gleh, Lampisang en Boekit Seboen tot den rechter oever der Kroeëng Raba (1) loopt. 5. Die van Kota Radja over Lamlagang naar Ketapang Doewa. 6. Die van Kota Radja langs Kota Alam en den rechter oever der Atjehrivier naar Pango, sedert verlengd tot Lampermei als grintweg. Behaive deze wegen had men in Augustus 1884, toen besloten werd, onze tegenwoordige stelling in Groot-Atjeh in te nemen, een spoorweg van Kota Radja naar Oleh-leh, die op een paar plaatsen even beneden het hoogste bandjirpeil lag, voor enkel spoor met eene breedte van 1.1 M. ingericht was en veel door voetgangers werd gebruikt. (2) Ten slotte bestonden vóór 1884 buiten de geconcentreerde stelling nog de ondervolgende patrouille (gewone zand) wegen: 1. Van Lamtih over Lamtengah en Lamtoetoe naar Belang Kala. 2. Van Pakan Badak naar Goera. 3. Van Lamdoerian langs den oostelijken voet van den Gleh Raija naar Boekit Seboen. 4. Van Pakan Badak over Djempit en Ketapang Doewa naar Lambaroe. 5. Van Ketapang Doewa over Boekit Daroe en Lamkoenjit naar Biloel. 6. Van Biloel over Atoeëh en Kajoe Lëh naar Lambaroe. 7. Van Biloel over Lamkrah naar Pasar Sibreh, in aansluiting met den weg van Lambaroe naar Gleh Kambing. 8. Van Panteh Karang over Montasik en langs den rechter oever der Atjehrivier in aansluiting met den weg van Siroen naar Lampermei. 9. Van Tjadeh naar Silang. (1) Van Kota-Radja naar Oleh-leh ia de weg 5 a 6 M. breed, met taluds van 1 op 1 of 1 op 2, tonrond, gemiddeld li II. boven het omliggende terrein en boven ban djirpeil. "Van Pakan Badak naar Boekit Seboen is de weg 7 M, breed met taluds van 1 op 2 en gemiddeld li 51- boven het omliggend terrein. 2De op de kaart van Groot-Atjeh van 1883 aangegeven spoorweg van Kota Radja tot Gleh Kambing heeft nimmer bestaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 115