119 ia het niet bestaan van een bepaald voorschrift nog van zeer nadee- ligen invloed met het oog op de omstandigheid, dat officieren soms na jaren lang in verschillende betrekkingen werkzaam te zijn geweest, zich plotseling zien aangewezen als opleiders van jonge officieren en vuurleiders bij de practische oefeningen. Doch dit euvel bestaat niet alleen in Indië. Als men toch zoo de herhaalde wenken over opleiding tot het gevechtschieten in ver schillende buitenlandsche tijdschriften leest, (1) dan moet men wel tot de conclusie komen, dat het in dit opzicht in het buitenland niet veel beter is gesteld. Ook onder de Nederlandsche reglementen, nog onlangs herzien, zochten wij tevergeefs naar een voorschrift als dat, waarop wij hier het oog hebben. Maar in Europa doet zich het ge brek aan een ter zake geldend reglement niet zóó sterk gevoelen als in Indië, omreden daar niet zoo vele mutatiën onder de officieren zijn, waardoor deze langer onder één en denzelfden chef dienen, en er daardoor aan hunne opleiding meerdere stabiliteit kan worden gegeven. Verder moet men nog in aanmerking nemen de hoogst ongunstige omstandigheid, dat de officieren van het Nederlandsche zoowel als die van het Indische Leger uitsluitend worden opgeleid tot Neder- landsch Vestingartillerist, en ze dus na hunne benoeming nog zeer veel, ja nagenoeg alles, te leeren hebben wat op de bereden artillerie betrekking heeft. Wij twijfelen er echter niet aan of vroeg of laat zal een en ander in een voorschrift geregeld worden. Intusschen willen wij eens nagaan in welke volgorde en met welke hulpmiddelen men de opleiding voor het schieten kan regelen, en wij doen dit te meer, omdat op dit punt nog al verschil van ge voelen bestaat. Naar onze meening dient deze opleiding te behelzen 1°. Het bestudeeren van de Leidraad voor het schieten en van het richtreglement. 2°. Beoefening van inschieten binnenskamers. (1) O. a. treft men daarover een zeer interessant artikel aan in het Scliweize- rische Zeitschrift für Artillerie Genie No. 10 getiteld: XJeber Sehiessausbildung der Offiziere der Feld Artillerie oluie Scharfschiessen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 130