124 Aan hunne opleiding in het schieten mag evenmin iets haperen als aan die der officieren, omdat ze ieder oogenblik, te velde vooral, geroepen kunnen worden in de plaats van den S. C. te treden. ad 3. Beoefening van het inschieten bij gewone exercitiën. Wanneer de sub 2 genoemde oefeningen goed doorloopen zijn, mag men aan nemen, dat de nu volgende geenerlei bezwaren zal opleveren. De hoofdzaak toch, grondige kennis van de schietregels, ontbreekt nu niet meer. Indien er geen leider is, die de uitkomsten der schoten aangeeft, kan men volstaan met den dobbelsteen. De trompetter of wel een kanonnier kan naast den vuurleider staande de worpen doen. Hierbij worden de uitkomsten der schoten toch op eene andere wijze aan den vuurleider medegedeeld, dan bij het inschieten binnenskamers. Het komt er nu op aan, dat de vuurleider zich vertrouwd maakt met net gebruik van de binocle en daarvoor wordt genoodzaakt na ieder schot met dit instrument in het voorterrein te turen. Daartoe ga men als volgt te werk. Een kanonnier wordt op 100 M. vóór de vuurlijn geplaatst met een staak, waaraan zich drie tot een prisma vereenigde schijfjes bevinden, voorzien van de teekens en? De teekens moeten zoo klein zijn, dat ze van uit de batterij niet met het bloote oog zijn waar te nemen. In de batterij plaatst men een kanonnier met een gelijk seintoestel, doch ruim 4 maal grooter (zijnde de vergrooting van de model binocle) zoodat de daarop voorkomende teekens door den kanonnier voor de batterij wèl met het bloote oog kunnen worden waargenomen. Nu wordt eenvoudig na elk schot van uit de batterij de schijf met het teeken, dat de uitkomst voorstelt, naar voren gedraaid en draait daarop de kanonnier in het voorterrein hetzelfde teeken naar de batterij toegekeerd. Voor het aangeven der springhoogten bedient men zich op gelijke wijze van een cylinder, waarop de teekens A en? benevens de getallen van 0-10 voorkomen. Om den cylinder heen is een donkere rand verschuifbaar, waarin zich eene opening bevindt, waardoor men de gewenschte getallen kan zien. Deze cylinder kan ook wel bij het G.-vuur dienen. Ook bij iedere exercitie uit de kanonnierschool en bij gecombineerde manoeuvres dient men steeds een schietopdracht tot grondslag te

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 135