125 nemen. Het kost dezelfde moeite of men voor de lading klakkeloos een Co. doet, of wel dat men dit in verband brengt met eenig beoogd vuur, en men verkrijgt door deze wijze het voordeel, dat het inschieten schering en inslag wordt, zoodat op het laatst niemand in die zoo hoog noodige kunst de bedrevenheid mist. Ten einde hierbij van wege den B. C. de noodige controle te kunnen uitoefenen, paste ondergeteekende indertijd een heel eenvoudig middeltje toe. Dit bestond hierin, dat de instructeurs en S. Cn. steeds waren voorzien van een aan- teekenboekje. De schoten werden nu hierin opgeteekend en na afloop de betrekkelijke blaadjes uitgescheurd en op het dagelijksch rapport over gelegd. Gaf het vuur geenerlei aanleiding tot opmerkingen, dan werden de aanteekeningen vernietigd, terwijl deze in het omgekeerde geval, aan de keerzijde van korte beschouwingen voorzien, aan den vuur- leider werden teruggegeven. ad 4. Het schatten van afstanden. Ik geloof, dat ik hiermede iets aanbeveel, dat bij de artillerie tot nu toe al bitter weinig is beoefend. En al zijn er nu nog zooveel menschen, die het nut er van in twijfel trekken, zoo houd ik toch vol, dat hij, die zich daarin doelmatig heeft geoefend, minder fouten zal maken dan hij, die dit niet heeft gedaan. Men moet als eisch stellen, dat op kleine afstanden b.v. tot 500 M. zoo goed wordt geschat, dat men zonder inschieten het G. K, vuur kan openen; dat men volkomen de grenzen schat, waarop de K. en de vooraf getempeerde G. K. werkzaam zijn en men op middelbare afstanden geen grooter fouten maakt dan 15 °/0 van den afstand. Een eenvoudig hulpmiddel voor het schatten is het van buiten leeren of wel aanteekenen van verschillende afstanden in het terrein, waarin de oefeningen veelal plaats hebben. Dit kan dikwijls met behulp van de kaart geschieden. Komt men nu in eenig terrein waarvan men den afstand tot enkele punten weet, dan gebruikt men die bekende afstanden als maatstaf voor het schatten van afstanden tot andere punten. Op terreinen, waar veel wordt geexerceerd, kan men de afstanden tot verschillende terrein voorwerpen aangeven, om zoodoende lang zamerhand eenige maatstaf in het geheugen te krijgen. Ook het gadeslaan van troepenbewegingen langs terreinvoorwerpen, waarvan men den afstand weet, is zeer nuttig.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 136