126 Het herhaald werken met den afstandnieter GautliiQT is ook een uitmuntend middel bij het schatten van afstanden. Jammer dat dit instrument niet tot de uitrusting der batterijen behoort, daar het in zeer vele gevallen van nut zoude kunnen zijn. Nu behoort het wel bij de vesting-artillerie thuis, doch in hoevele gevallen doet onze bereden artillerie niet den dienst van vesting- en belegerings-artil lerie? Een actief artillerie-commandant kan zorgen bij het in stelling komen zóóveel voorsprong op zijne stukken te krijgen, dat hij in vele gevallen den afstand tot het doel met den afstandmeter kan hebben opgenomen. Op kleine en middelbare afstanden vurende in een terrein, waarin alle waarnemingen mislukken, zal dikwijls de afstandmeter het eenige middel zijn, dat ons ten dienste staat bij het bepalen der O. H. Yerder dient ieder bereden officier zijn paard in zoodanig tempo in te rijden, dat hij door raadpleging van den tijd, die hij in eenigen gang heeft afgelegd (bij voorkeur draf) kan nagaan hoe groot de doorloopen afstand is. Bij eenige oefening maakt men hierin op de paal geen grootere fout dan 100 M. Door nu van eenig terrein- voorwerp af te draven en b. v. iedere 100M. om te zien, krijgt men wederom een beeld van de doorloopen afstanden. Nu heb ik wel eens hooren beweren, dat men er eigenlijk niets aan heeft of men goed kan schatten en deze kunst ons hoogstens een paar projectielen bij het inschieten uitwint, maar zij die zoo rede neeren vergeten, of liever gezegd hebben het nooit bijgewoond, hoe soms de toestand van het terrein zoodanig kan zijn, dat zelfs op kleine afstanden de waarnemingen kunnen mislukken en men zich dan moet behelpen met een zekeren strook gronds op den geschatten afstand onveilig te maken. Ik geloof, dat hij die het beste schat, in dat geval dan ook wel de minste projectielen zal vermorsen. Ook bij het vuren op bewegende doelen, vooral indien men met ééne sectie vuurt, schiet er veelal niets anders over dan op den geschatten afstand het vuur te openen en met verdere schattingen, naarmate de projectielen vallen en het doel zich beweegt, voort te gaan. De leDgtespreiding der springpunten wordt dan in zoodanig geval onze bondgenoot. Ten slotte ziet men nog wel eens in tijdschriften allerlei hulp-

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 137