127 middelen aanbevelen voor de afstandmeting (schatting). Wij hebben velen daarvan beproefd, doch zonder resultaat. Yeel oefening en een goede afstandmeter zijn de eenige factoren, die hierin nut kunnen aanbrengen. Ook in Nederland heeft het schatten van afstanden herhaaldelijk de aandacht getrokken, en thans worden bij de infanterie per compag nie eenige manschappen speciaal in die kunst onderwezen. Vermoe delijk zal dit in het nieuwe voorschrift betreffende het schieten voor onze infanterie ook wel worden overgenomen. Waar men dus bij de infanterie blijkbaar veel waarde hecht aan het schatten van afstanden, mag men deze kunst bij de artillerie zeker niet verwaarloozen. ad 5. De oefening met schijnvuren. In dit tijdperk kan men de werkelijkheid bijna geheel nabootsen, altijd bij een oordeelkundig ge bruik van doelmatige hulpmiddelen. In dit opzicht hebben wij tot nu toe niet veel goeds bij de bereden artillerie aanschouwd, hetgeen waarschijnlijk ten gevolge heeft gehad, dat er zelfs stemmen zijn opgegaan tegen deze hoogst nuttige oefening. Een en ander is echter uitsluitend te wijten aan de wijze, waarop deze oefeningen worden gehouden. Meermalen toch zag ik, dat het heele minuten duurde alvorens een seinkardoes werd ontstoken, omdat men of het signaal niet had gezien öf dat de gezwinde lont van de kar doezen geen vuur vatte. Elk vuur was dan ook dikwijls een wan hopig sukkelen verlangend staarde de geheele batterij naar den hori zont of er iets kwam, doch somtijds kwam er niets. Eindelijk ont plofte er een seinkardoes, maar deze gaf ons geen beeld van de wer kelijkheid. Een vlam en een lange rookzuil kreeg men dan te zien, doch zoo ziet een springende granaat er niet uit. Van een vlam toch ziet men daarbij zelden iets en de rook is zeer doorzichtig, trekt niet recht omhoog en verdwijnt bijna dadelijk; bovendien ziet men bij een granaat het opstuiven van den grond bij den aanslag. Wil men de oefeningen met schijnvuren zoo vruchtdragend moge lijk maken, dan dient men seinkardoezen te vervaardigen, die binnen enkele secunden na het sein ontploffen en ons dan het beeld vertoonen van springende projectielen, terwijl men korte duidelijke signalen moet bezigen. Verder dient het geheele stelsel zóó te zijn ingericht, dat iedere vuurleider het zonder algemeenen leider kan stellen, en dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 138