128 evenals in de werkelijkheid iedere fout van uit de batterij begaan, zich straft in de schietuitkomsten. De springende granaat bootst men het best na door het vervaardigen van een papieren kardoes van 5 m M. dikte, (lading 0.1 k.G.) welke van boven en onder sterk is dichtgeworgd. Op zijde moet zich daarin een zundgat bevinden, gesloten met een linnen verkapsel. De kardoes wordt aan een piketpaal opgehangen, waardoor een wrijvings pijpje is gestoken, zoodanig, dat het pijpje juist door het zundgat (dat men eerst moet ontkappen) heen wordt gestoken. De kardoes hangt dan 0,5 M. boven den grond. Op het paaltje zet men een plat ijzeren bakje van 2 d. M. in het vierkant, gevuld met aarde, dat door een kettinkje of wel met een paar armen van ijzerdraad aan den piketpaal is bevestigd. Een lang aftrektouw dient om het pijpje te doen ontbranden. Wordt nu het signaal „vuur" van uit de batterij vernomen, dan wordt het pijpje afgetrokken, de kardoes ontploft en slaat het bakje met aarde omhoog en naar achteren (waartoe het aan de achterzijde met veel speling is bevestigd). Hierdoor ziet men van uit de batterij een rookwolk, die zich in den vorm van een bal uitbreidt en vrij spoedig verdwijnt, terwijl de opstuivende aarde ons het beeld van den aanslag geeft. Om het G. K. vuur na te bootsen, wordt de zaak iets samenge- stelder. Daartoe kan men bamboezen staken bezigen, die vóór en achter het doel worden opgesteld en aan de bovenzijde zijn voorzien van een katrolletje, waardoor een loodlijn loopt. Aan het touw is verder een messingen haak bevestigd om de kardoes op te hangen benevens een stuk ijzer of lood als ballast. De bamboe is nog door middel van streepen verdeeld in afstanden van 2 M waarbij met verf de betrekkelijke cjjfers zijn gesteld. Tot zoover de eigenlijke hijschtoestel voor de seinkardoezen Deze laatste komen in gedaante overeen met die voor G.- vuur, doch hebben slechts 13 gram spring lading en zijn aan het eene einde voorzien van een lus en aan het andere van een eind Bickfordkoord lang 4 c. M. Dit koord dient als ontstekingsmiddel en heeft in dat opzicht veel voor boven de gezwinde lont, daar de geregelde voortbranding er van (1 c. M. in de secunde) steeds is gewaarborgd. Het komt er nu nog vooral

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 139