129 op aan om de spoedige ontsteking zoo veel mogelijk te verzekeren. Dit kan men het beste doen door het koord met meelpulver en Chineesch papier te verkappen, welk verkapsel even voor het ontste ken een weinig wordt losgetrokken, zoodat het meelpulver er hier en daar uit komt kijken. Yoor de ontbranding kan men een sigaar of wel gewone lont bezigen. Stellen wij ons nu voor, dat de bamboe is geplaatst met kardoes er aan, en twee kanonniers er naast, waarvan een gereed om de kardoes op te hijschen en de andere met sigaar of lont om ze te ontsteken. De eerste kanonnier staat 4M. van den paal verwijderd. De onderofficier bij de seinkardoezen geeft aan op welke hoogte de kardoes moet worden ontstoken, en nu wenden allen het oog naar de batterij om het signaal „vuur" af te wachten. Zoodra dit is gegeven, wordt onmiddellijk de kardoes aangestoken en op de vereischte hoogte opgeheschen. De ontploffing volgt dan in gewone omstandig heden 5 seconden na het signaal. Door dit laatste nu, in die gevallen, waarin de vluchttijd minder dan 5 seconden bedraagt, enkele seconden voor het C°. af te geven, kan men volmaakt zorgen, dat er geen oogenblik langer dan noodig is, op de ontbranding wordt gewacht. Ook kan men de ontbranding nog bespoedigen door het Bickfordkoord slechts 3 c.M. lang te maken, maar dan is het zaak voor de kanonniers bij de seinkardoezen om te zorgen, dat ze vlug handelen, willen ze geen zwartgebranden neus oploopen. Omtrent het beeld, dat de ontploffende seinkardoes ons geeft, kan niet anders worden getuigd, dan dat het volmaakt overeenstemt met dat van een springende O. K. Nu blijft nog het voornaamste over te bespreken n. 1. de geheele leiding van de schijnvuren in verband met de signalen. In het geheel plaatst men 6 a 7 piketten of bamboezen. De vier middelste, waartusschen het doel moet zijn gelegen, 25 M. van elkander en de beide uiterste meer, b. v. 50 of 100 M. De afstand van de middelste bamboezen is juist 25 M. genomen, als zijnde de kleinste correctie, die men aanbrengt. Yan uit de batterij worden de volgende signalen gegeven: 1°. Springpunt verder brengen witte vlag naar rechts houden. 2°. terug links

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 140