130 3°. Springpunt hooger brengen roode vlag naar rechts houden. 4°- IaSer links 5°. Vuur zwaaien met de roode vlag. 6°- Ophouden witte 7°. Oefening aanvangen met G. of overgaan tot G. vuur roode vlag omhoog houden. 8e Oefening eindigen witte vlag omhoog houden. 9^ Aanvang met of overgang tot G. K. vuur beide vlaggen omhoog steken. De vlaggen moeten minstens IJ M in het vierkant zijn. Deze signalen worden bij het doel naar dezelfde zijde overgenomen, als ze zijn af gegeven. Daardoor voorkomt men iedere twijfel omtrent het rechts en links. Bovendien krijgt de sergeant bij de seinkardoezen een schetsteekening van de signalen, zooals hij ze ziet, front makende naar de batterij. Alle piketten en bamboezen geplaatst zijnde, wordt een man met de vlag op den uitkijk gesteld. Stel nu, dat uit de batterij het sig naal 7 wordt gegeven, dan worden voorloopig de piketten met seinkardoezen bediend. De onderofficier wijst een willekeurig N» aan om te ontsteken en wacht nu het signaal „vuur" af, dat hij on middellijk door het Co. „vuur" voor zijne manschappen doet volgen- De seinkardoes ontbrandt en wordt nu b. v. waargenomen, terwijl ze ook zoodanig is ontstoken. De vuurleider gaat dan vooruit en doet het signaal 1; waarop de onderofficier een volgende kardoes doet ontsteken hetzij vóór of wel achter het doel. Volgen de sig nalen 1 of 2 elkander echter steeds op, dan wijst de onderofficier ook kardoezen aaD die verder of dichter van de batterij verwijderd zijn. Volgt echter een tegengesteld signaal, dan doet hij kardoezen ontsteken tusschen de uitersten, die reeds ontbrand zijn, in. Volgt dan geen verder signaal, dan kan hij daaruit opmaken, dat men groep schiet en steekt hij af en toe enkele kardoezen aan, welke zoowel -f- als zijn gelegen ten opzichte van de kardoes, die op het laatste signaal ontstoken is. Volgt nu later het signaal 1 of 2, dan neemt hij eenige verder of dichterbij gelegen seinkar doezen. Wordt er steeds goed geobserveerd, dan komt men ook tot het

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 141