131 resultaat, dat mén ingeschoten raakt. Bij verkeerd observeeren echter raakt men niet ingeschoten, zoolang men op den verkeerden weg doorgaat. Stel b. v. dat het eerste schot zijnde, -j- was waargenomen, dan volgt het signaal 2 De onderofficier laat dan nog meer ontsteken. Wordt dan dat dit schot wél geobserveerd, dan gaat de leider halveeren tusschen 2 feitelijk gevallen schoten. De onderofficier laat de groep tusschen deze schoten invallen, mee een enkele uitzondering, en nu kan zich het geval voordoen, dat men nu wél goed observeert. Men ziet dan, dat de groep niet met de goede O. H. is geschoten, en het signaal 1 volgt. Observeert men nu echter ook weer verkeerdzoo denkt men wèl ingeschoten te zijn. Na afloop der oefening blijkt het echter uit de aanteekeningen van den onderofficier, dat men de plank heeft misgeslagen, juist zooals bij de practisehe oefeningen. Wil men de oefening combineeren met eene in het observeeren, dan moet men daartoe signalen vaststellen voor -f- of die bij de seinkardoezen worden gegeven; men kan dan zien of men zich heeft vergist. Het schieten met G. K. heeft op gelijke wijze plaats. Om te voorkomen dat men bij de schijnvuren van uit de batterij uit de beweging der manschappen, die naar de seinkardoezen loopen, zoude kunnen afleiden of de schoten -|- of vallen, kan men een heel eenvoudig middel te baat nemen. Dit bestaat hierin, dat men alle nommers naar de seinkardoezen laat loopen en de beweging doet uitvoeren alsof ze willen ontsteken. Hierdoor wordt men van uit de batterij, zelfs op kleine afstanden, zoodanig op het dwaalspoor gebracht, dat de observatie van de rookwolk het eenige middel blijft om het resultaat van het schot te leeren kennen. In heel vele opzichten zijn de oefeningen met seinkardoezen nog te verkiezen boven die met scherp bij de practisehe oefeningen. Bij de laatste heeft men wel is waar het voordeel, dat men met een werkelijk projectiel vuurt en dat de indruk bij het observeeren meer volkomen is dan bij schijnvuren, maar terrein en doel zijn beiden geheel anders, dan men dit in de werkelijkheid heelt. Met seinkardoezen echter kan men elk doel, zoowel levend als

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 142