EEN BEZUINIGING IN HET BELANG VAN DEN SOLDAAT. In vele garnizoenen zal men er langzamerhand wel toe over zijn gegaan om onze Europeesche militairen, die deelnemen aan de soldaten- menage, uit servies te doen eten, in stede van uit eetketels. Ofschoon dit m.i. een zaak is, waarmede de Intendance zich moet bemoeien, zou deze aangelegenheid toch het meest bij de compagniën te behartigen zijn, omdat de compagnies-commandant beter de belangen van zijne soldaten kent, en die hem ook onwillekeurig nader aan het hart liggen, dan hem, die uit den aard van zijne betrekking rechtstreeks slechts weinig met den soldaat behoeft om te gaan; maar om twee belangrijke redenen is het toch jammer, dat de aanschaffing van servies voor den Europeeschen militair niet uitgaat van de militaire administratie, en wel le omdat de soldaat dan zelf de aanschaffing en het onderhoud niet behoefde te betalen en 2e omdat bij het geheele leger gelijkheid in deze zaak zou zijn. Een ieder, en zeker niet het minst de soldaat zelf, zal het met mij eens zijn, dat het eten uit een bord veel smakelijker is dan uit een half schoon gemaakte, somtijds beroeste eetketel, en wanneer de aan schaffing en het onderhoud zoodanig kan worden gevonden, dat het uit servies eten, bovendien een financieel voordeel aan den soldaat geeft, dan meen ik, dat men met de aanschaffing hiervan den Eur. soldaat een grooten dienst bewijst. Ondergeteekende heeft hiermede eerst in twee zeer kleine garni zoenen een proef genomen, en dit later in een belangrijk grooter garnizoen herhaald, telkens met gunstig resultaat. In het laatste garnizoen was de menage der Europeanen gemiddeld 130 140 deelnemers sterk. Yoor deze sterkte werden aangekocht en aangemaakt

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 157