148 De manschappen ontvingen later 10 cent meer zakgeld, omdat zij geen geld meer behoefden te betalen voor het wasschen van hun eetketel. De som benoodigd voor de eerste aanschaffing van het servies werd met toestemming van den plaatselijk militairen commandant uit de cantine-fondsen renteloos geleend. Deze som is echter reeds terug betaald. Toen de proef in het laatste garnizoen werd begonnen, werden vooraf eenige bepalingen vastgesteld, bevattende de regeling omtrent le het schoonmaken van het servies. 2e het in gereedheid brengen van de tafels, waaraan de deelnemers aan de menage plaats nemen. 3e het afhalen van het eten uit de keuken. 4e het terugbrengen van het gebruikte servies bij den persoon, die het schoonmaakt. 5e regeling voor de wacht omtrent het halen van het eten uit de keuken en het terughalen van het gebruikte servies enz. Deze bepalingen werden door den Korps-commandant goedgekeurd. De proef is thans gedurende 9 maanden in werking en het doel, dat ermede beoogd werd, kan geheel bereikt geacht worden. Dat er geen mooi en duur servies voorloopig werd aangeschaft, zal iedereen dadelijk begrijpen, wanneer hij in aanmerking neemt, dat daarvoor slechts 250 gulden besteed werd. 't Is dan ook nog maar een proef. De soepketels zijn van blik, ook de lepels. De rijstmandjes met lepels, zooals ze alom op de passers verkrijg baar zijn. De borden en koffiekommen van aardewerk, niet fijn; zoo ook de waterglazen van niet fijn glaswerk. De olie- en azijnstellen, zooals ze gewoonlijk in de hotels in ge bruik ZÏjE. Het verlies door breken is boven verwachting gering. Ik kom alzoo tot het besluit, dat het eten uit servies de volgende voordeelen boven dat uit de eetketels heeft: le dat het eten smakelijker genuttigd wordt; 2e dat het een beduidend financieel voordeel oplevert, welk voor deel geheel den soldaat ten goede komt;

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 159