59. Regulations and Orders for the army of the Bengal Presidency, Calcutta, 1880. 60. Mr. M. S. Pols, Het Crimineel Wetboek voor het krijgsvolk te lande met eene toelichting, tweede druk, 's Gravenhage 1876. 61. de Kératry, La contreguerilla francaise au Mexique, Paris, 1869. 62. W. C. Nieuwenhuyzen, De staat van oorlog en van beleg, Indisch Militair Tijdschrift 1881, 1883. 63. Atjeh en het stelsel-van Heutsz, Indische Gids 1896. 64. C. Yreede, Over eene afsluiting van Atjeh, Algemeen Handels blad, 1896. 65. P. ten Bosch, De sluiting der Atjehsche kust, 's-Hage 1892. 66. E. Kempe, De Atjeh-blokkade mislukt. Eene critiek en eene waarschuwing, 's Hage 1893. Yoorts diende tot materiaal van dit werk eene zeldzaam compleete verzameling geschreven orders van de verschillende militaire bevel hebbers (gouverneurs) van Atjeh en Onderhoorigheden van af den tijd van Kolonel Pel (1874) en bekend onder den naam van „Comman- dementsorders", die ik in 1885 aantrof in het archief van een der posten in Atjeh, waar ik als commandant optrad. Uit die orders viel voor het behandelde onderwerp nog het een en ander te leeren. Ten slotte heb ik, waar dit mogelijk was, vlijtig gelezen in de van Atjeh gezonden militaire journalen. Wie in de gelegenheid was, deze, vooral na Augustus 1884 te raadplegen, behoeft over den tegen- woordigen toestand van Atjeh niet pessimistisch gestemd te zijn. II. Definitie van oorlog, tijd van oorlog en staat van oorlog. Welke op vatting heerscht daaromtrent van of/icieele zijde ten aanzien van Atjeli Roe is de juridische bepaling van den toestand in Atjeh? Welk karakter heeft de Atjehsche oorlog? Karakter der voornaamste oorlogen, sedert 1816 in Ned.-Indië gevoerd. Volksoorlog. Opstand. Rebellie. Partij gangersoorlog. Tactische definitie van guerillaoorlogChouannerie. Be schouwingen van tactischen aard. Oorlog is in het algemeen de toestand, waarin twee of meer volken verkeeren, zoodra besloten is, een tusschen hen bestaand geschil door de wapenen te beslechten. Art. 20 der „Instructions for the Govern ment of Armies of the United States in the field" luidt: „Public war is a state of armed hostility between sovereign nations or governments."

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 15