151 gedachte broodjes, die veel beter zijn. Een en ander samen maakt, dat er genoeg wordt uitgespaard om den soldaat thans 's morgens 20 gram boter te kunnen geven; en in de Kamer was slechts 12| gram voor hem gevraagd. Deze nieuwe voeding is op 1 November officieel in alle kazernes ingevoerd. Over de opleiding van de koks deelde Mej. Meijboom het volgende mede In Mei begon hier de eerste cursus met twaalf militairen op dezelfde voorwaarden als voor de matrozen en geheel onder mijne leiding. Er waren militairen bij van alle wapens en uit verschillende plaatsen des lands. De eindexamens liepen over de voedingswaarde, de zuinigste wijze van toebereiding, zindelijk werken, keukengereedschap, eenige waren kennis en bewaren der spijzenen het was opmerkelijk, welke vlugge antwoorden de candidaten gaven. Deze hier opgeleide koks gingen nuo. a. naar Amersfoort, den Haag en den Bosch en ik verneem, dat zij er met den besten uitslag werkzaam zijn en reeds anderen wisten op te leiden. Zulke miliciens-koks hebben van deze opleiding het voordeel, dat zij, in de burger maatschappij teruggekeerd, als kok flink hun brood kunnen verdienen. In October is een tweede cursus met 14 man begonnen, en deze wer ken nu met den grootsten lust. Op de vraag, of haar was gebleken, dat het keuken-materiaal in de kazernes te wenschen liet, antwoordde de directrice: In sommige opzichten welmaar het wordt al verbeterd en ook op d e oorlogs schepen zijn naar aanleiding der kooklessen nieuwe kachels aangeschaft. „Is het niet eigenaardig," voegde zij er bij, „dat de Tweede Kamer des tijds onder eenige hilariteit zelfs, een door de Haagsehe kookschool aan gevraagde Rijkssubsidie afstemde, terwijl de Regeering nu toch het nut van de kookscholen erkent, door hier de militaire en maritieme koks te doen opleiden?" Och ja, er wordt zoo dikwijls gelachen over hetgeen men niet in staat is te begrijpen. Toen er hier te lande voor het eerst gerept werd van kookscholen (in het buitenland was er toen reeds een heel enkele), werd bijna algemeen om het denkbeeld gelachen. Maar de lachers hebben geen gelijk gekregen. De Tweede Kamer zou het belang van het volk beter behartigen, wanneer zij in plaats van om kookscholen te lachen, medewerkte om deze scholen geldelijk te steunen. Wij verheugen ons in het schoone succes, dat Mej. Meijboom gehad heeft en wenschen er de bekwame directrice geluk mede. Het zegt niet weinig, dat de soldaten, die tot dusver droog brood moesten eten, als zij geen centen hadden om een stukje boter te koopen, thans uit de menage boter bij hun brood krijgen, dat zij smakelijker brood en beter middageten krijgen. Voor de kookscholen een prachtige triomf. De Huisvrouw.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 162