155 voldoende juist beeld van het werk van den heer Kepper te geven, tot een nadere kennismaking daarmede leiden, dan gelooven ook wij een goede daad te hebben verricht. P. Scènes et épisodes de la guerre de 1870/71 par le Commandant Rousset de l'école supérieure de guerre. Illustrations de Pallandre et Dosso. Paris-Librairie Charles Tallandier. Bestond er nogmaals behoefte aan een nieuw werk over den reuzenstrijd, die nu 26 jaren geleden op den bodem van Frankrijk werd gestreden? Was de schrijver van de gunstig bekende, door de Fransche académie bekroonde, Histoire yenévale de Icl guerre de 187071 de aangewezen persoon, om in die behoefte te voorzien? Ziet hier twee vragen, die zich onwillekeurig bij ons voordoen. De schrijver geeft hierop in zijn voorwoord het gewenschte antwoord. Volgens hem n. 1. bestaat er in de fransche literatuur over den oorlog van 187071 een leemte. Een gedeelte van het over dien oorlog geschrevene behandelt zuiver militaire quaesties en bespreekt de strategische en tactische operation met het doel, om daaruit lessen voor de toekomst te putten. Een ander geaeelte is nog veel meer technischde hiertoe behoorende werken geven een studie over het gebruik der verschillende wapens, over hun werkzaam heid op de slagvelden en over de gebezigde marsch- en gevechtsformaties. Weer andere werken, waarbij een meer algemeene behandeling van het onderwerp voorzit, geven wel een volledig geschiedverhaal van den oorlog, maar ontwikkelen daarbij een menigte details, die de lezing dikwijls inspannend en steeds tijdroovend maken. Het gevolg hiervan is, dat velen, vooral onder hen, aan wie de eischen van het leven weinig vrijen tijd overlaten, nu na 20 jaren nog het meerendeel der gebeurtenissen van den oorlog niet kennen, het verband tusschen de feiten niet kunnen ophelderen, noch de oorzaken, die deze teweegbrachten. De schrijver deelt voorts mede, dat hij er zich op toegelegd heeft om duidelijk te doen uitkomen: den heldenmoed, ontwikkeld door hen, die aan dien wanhopigen verdedigingsstrijd deelnamen en de onuitputtelijke hoeveelheid vaderlandsliefde, zelfverloochening en toewijding, die Frankrijk getoond heeft te bezitten. Boven alles heeft hij verder in het licht willen stellen, hoe kranig de Fransche troepen zich in 1870/71 gehouden hebben, welke verschrikkelijke verliezen zij, alvorens vernietigd te worden, aan hun vijanden hebben toegebracht en hoe zij daardoor getoond hebben, de in weerwil van al hun opofferingen geleden nederlagen niet te verdienen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 166