158 op beide flanken te kunnen aanvallen of een, ter ondersteuning van een onzer posten oprukkend detachement ook in een hinderlaag te doen vallen dan wel zich tusschen dit detachement en onze andere troepen te werpen, ten einde een vuurgevecht onzerzijds moeilijk te maken, omdat onze troepen dan op elkander zouden schieten. Deze over vallingen onzer troepen hebben sedert de laatste jaren niet meer over dag, doch alleen in den avond of vóórnacht en dan nog slechts in de nabijheid onzer posten, dus niet meer tusschen de posten en Kota-Radja of in den omtrek onzer hoofdvestiging plaats, zooals nog in 1885 en 1886 gebeurde. In den nanacht en bij regen en harden wind mogen veedieven zich nog bewegen, de benden, die onze patrouilles of bewakingsdetachementen overvallen, blijven dan binnen gaats. Hoe onaangenaam ook, zijn die momenten voor onze troepen de gunstigste om op hunne beurt den vijand te verschalken, het voorterrein onzer posten schoon te kappen, vijandelijke benting's te verkennen of te overrompelen of een vijandelijk hoofd op te lichten. Tot groote middelen b. v. een aanval op een onzer posten of met groote macht binnendringen onzer stelling niet meer bij machte, is het behalen van kleine voordeelen 's vijands doel. Hierbij verliest hij in geenen deele zijne eigene veiligheid uit het oog. Zooals reeds gezegd is, trekt hij op meesterlijke wijze zijn voordeel uit de natuur lijke gesteldheid van den bodem en verbetert die door het maken van kunstmatige dekkingen, namelijk loopgravendie een in Europa ongekend gunstig veiligheidsprofiel hebben, en benting's, die als verzam elpunten, reduits dier loopgraven dienen en waarvan de chicanes, zoolang die benting's bezet zijn en bij een frontaanval, onze Infanterie door tijdverlies gevoelige schade berokkenen, doch waarvan de wederstand, indien met overleg te werk gegaan en vooral van de Artillerie en de Genietroepen gebruik gemaakt wordt, in den regel, niet moeilijk kan worden gebroken. De gedekte opstelling, waaruit de vijand zijne kleinë voordeelen tracht te behalen, is zeer verspreid en dient hem tevens om door tal van wachtposten steeds bijtijds te worden onder richt van eene offensieve optreding onzerzijds. In dat geval maken eenige vijandelijke tirailleurs van hunne gedekte stelling gebruik om, ieder voor zich, te trachten een gelukkig schot op onze ongedekt naderende troepen te doen. Die tirailleurs verplaatsen zich dan gedekt

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 169