164 bemannibg waren hoofdzakelijk de middelen van gemeenschap tusschen Atjehen de omliggende landen. De Atjehsche handelsvaartuigen waren 1. de kolek of bidoeJcvan 2^ tot 5 kojang ruimte, 2. sampan besar5 „10 in tegenstelling van de sampan poekat, die gebruikt wordt voor de vischvangst met sleepnettenvan 1 k 1^ kojang ruimte en bemand met 8 koppen en de sampan ketjil of djaloer voor middel van communicatie op reeden en rivieren, 3. de pantjallang 7 tot 8 kojang ruimte, 4. médang ara (1).... 10 20 5. tongkang 10 25 6. toop 20 40 7. schoener 40 100 Toen de Atjehsche kust van Pangah (benoorden Tenom) tot Dia- mantpunt door de Marine voor allen in- en uitvoer was gesloten, vond het vervoer van goederen van het niet gesloten gedeelte der kust naar het binnenland plaats. Door het sluiten der kust, en daardoor van den zeeweg, heeft het goederenvervoer zich naar de land- en rivierwegen verplaatst. De landwegen gaan, voor zoover zij van de Oost- naar de Noordkust leiden, over de Djamboe Ajer- rivier, langs Teloq Nibong, Pasei Tinggi, Pantën Laboe en Tëpin Gadja, naar het westen en wel 1°. van Teloq Nibong door de bovenstreken van Kertih en Pasei naar den bewesten Teloq Semaweh gelegen Boekit Panggoel; 2°. van Pasei Tinggi naar de gedei van Kertih en van hier over Bëlang Meh, Lantjoet en Meraksa naar Tjoenda en de gedei van Teloq Semaweh; 3°. van Pantën Laboe over Piada en langs het strand tot Teloq Semawehen 4°. van Tëpin (2) Gadja naar Tëlaga Batang. Yan Edi gaat het clandestien vervoer van goederen over Edi Tjoet, Bagoh en Boeging naar Gëloempang en Djolok Besar en van hier over Tandjong Semantoh naar Pantën Laboe (zie boven). Y) D '(1) Hierin zitten 80 roeiers. (2) De kaarten en rapporten spellen nu eens Tepin of Teping dan weêr Tebing of Tapian.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 175