165 Al deze wegen komen nabij Teloq Semaweh samen en gaan verder naar Pasangan, het tweede groote vereenigingspunt. Van Teloq Se maweh westwaarts gaande, wordt het goederenvervoer door de talrijke rooverijen gevaarlijk, zoodat de handelaren, van hier naar Pasangan gaande, zich tot karavanen vereenigen. Talrijke karavanen, met allerlei goederen beladen, en steeds door gewapende Atjehers vergezeld, gaan de lagune bij Teloq Semaweh en de Koewala Mamplam over om verder Pasangan te bereiken. Van hier gaan de karavanen naar het binnenland. Zeer vaak moeten zij zich tegen de roovers ver dedigen. Sommige hoeloebalang's van de staatjes, waardoor deze karavanen trekken oi het goederenvervoer in het algemeen plaats heeft, heffen van den doorvoer een vast recht of eischen van de handelaren, dat zij aldaar een gedeelte hunner artikelen verkoopen. Voor het transport van goederen over den hierboven genoemden weg van Edi naar Teloq Semaweh betaalt de handelaar 3 per koeli. Kaïn's en andere, voor dagelijksch gebruik benoodigde goederen worden voornamelijk langs de in de nabijheid van het strand loo- pende wegen, opium, geweren en munitie langs de wegen door de bovenstreken vervoerd. Dat vervoer heeft plaats tot in Gigiëng, Kemala, Pedir en de XXII moekim's van Groot-Atjeh, vanwaar de goederen verder hun weg vinden naar de XXVI en de XXV moekim's; de weg van Pedir leidt over de K. Raija. Dit clandestien vervoer van goederen is trouwens volgens eigen bekentenis door de blokkeerende oorlogsmarine niet te beletten. Evenmin kan zij den ongeoorloofden invoer beletten, die, behalve langs de hierboven genoemde landwegen, te water geschiedt van Edi en Simpang Olim door de rivieren en kreeken, die de Djamboe Ajer-rivier met de Oostkust verbinden. Een zeer belangrijk artikel van invoer is het opium. Het opium speelt in geheel Atjeh eene groote rol. Naar luid van berichten moet het opiumverbruik in Atjeh groot zijn. Zonder opium geene strijders. Het meeste misbruik van dit heulsap valt aan de Oost en de Westkust te constateeren. Gedurende de blokkade was de prijs van een bol opium te Telok Semaweh 35, maar in de boven streken van Kertih slechts 25.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 176