176 Van de Westkust voeren de volgende wegen naar de Gajoelanden 1. van Soesoe naar Sojoh in Patiambang, een zeer geaccidenteerde en moeilijk begaanbare weg, die door een Atjeher in 6 a 7 dagen •wordt afgelegd en door de Gajoe's het meest gebruikt wordt, omdat zij zich te Soesoe beter dan elders van alles kunnen voorzien; dit voetpad loopt over Belang Pedirvan Soesoe voert een directe weg naar de XXII moekim's in Groot-Atjeh en Pedir; 2. van Sënagan naar het Patiambangsche, een weg, die door een Atjeher in 10 dagen wordt afgelegd, maar weinig in gebruik is; 3. van Tripah naar het Patiambangsche, een weg, dien de Atjeher in 8 dagen aflegt, maar die ook weinig gebruikt wordt. De verbinding van de Westkust met de Alaslanden heeft plaats van Koewala Baroe langs een voetpad over Kloewat. De weg uit de XXII moekim's in Groot-Atjeh naar Pedir wordt, volgens mededeeling der Atjehers zeiven, weinig gebruikt, omdat het pad door zeer onherbergzaam, zwaar begroeid, met vele berg- stroomen doorsneden en door verscheurend gedierte bewoond hoog land voert. Van dit pad gebruik makende, heeft een Atjeher 3 a 4 dagen noodig om Pedir te bereiken. Meer gebruik wordt gemaakt van het pad van de XXVI moekim's in Groot-Atjeh langs het strand naar Pedir, dat over de Kroeëng Raija en door een vlak en voor Atjehers volkomen veilig terrein loopt. De afstand van Pedir tot de Kroeëng Raija bedraagt 65 a 70 K.M., die door de Atjehers, zelfs met vrachten beladen, in hun snellen gang in 1, hoogstens 1 dag wordt afgelegd. Van de Kroeëng Raija bereikt men over het niet hooge gebergte in 3 a 4 uren het binnenland van Groot- Atjeh. Van Indrapoeri loopt een pad over de handelsplaats Selimoen naar Kemala. Van Selimoen gaat een pad naar Lampanas. Van Segli bereikt men langs een voetpad, dat nu eens langs den rechter- dan weer langs den linkeroever der Pedirrivier loopt, in 8 uren Kemala. Van onze eerste nederzetting te Segli ging over bovengenoemde rivier, waarover door ons eene zeer goede brug werd gelegd, die sedert door den vijand is vernield, een 4 M. breede en 1700 M. lange grintweg, voor alle wapens geschikt, naar de hoofdplaats Pedir.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 187