178 blanke wapenen, die men in Groot-Atjeh aantreft. Ook in de Onder- hoorigbeden treft men buiten onze nederzettingen geen Atjeher ongewapend aan. Alleen in de Maleieche koloniën, zooals Soesoe en Tampat Toewan ziet men dat niet. Op karabijnen en revolvers zijn de Atjehers verzot en zij betalen er fabelachtige prijzen voor. In Pedir is de buskruitfabricatie niet onbekend. Ya.n alle Onderhoorigheden zijn de aan de Noordkust tusschen Kroeëog Raija en Telok Semaweh gelegen staatjesPedir, Gigiëng, Ajer Leboe, Endjoeng, Panteh Radja, Merdoe Samalangan en Pasaogan uit een politiek oogpunt de voornaamste. Met Groot-Atjeh schuilt in dit gedeelte van Atjeh de grootste tegenstand. Oostwaarts van Pasaogan en langs de Westkust, met uitzondering van Melaboeh, heeft de vijandige gezindheid ten onzen aanzien hare scherpe kanten verloren. Het is in bovengenoemde aan de Noordkust gelegen staatjes, waar de te Kemala wonende sultan zijn invloed nog weet te doen gelden. Yan die staatjes zijn de federatiën van Pedir en Gigiëng uit een politiek oogpunt de belangrijkste. a. De federatie van Pedir. Hiertoe behooren 12 hoeloebalangschappen of van elkander onaf hankelijke staatjes: I. Pedirgroot 600 palen met 30000 zielen, verdeeld in 12 moekim's. 1. Mesdjid Raija, waarover het hoofd der federatie, Tengkoe Pakeh, het gebied voert, met de hoofdplaats Pakan Pedir, de verblijf plaats van dat hoofddeze moekim telt 25 kampongs en 53 mandarsa's. 2. Lang, met 6 kampongs en 8 mandarsa's. 3. Oetoei, „7 v „8 4. Tjaloeëng Besar „6 „8 5. Tjaloeëng Ketjil 5 „8 6. Aloeër Lada 7 „8 De federatiën van Pedir en van Gigiëng. 7. Pandei 8. Laweung 8 8 9. Kaleh 10. Biheuh 8 8 1) V) 9 7)

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 189