179 11. Tjoerei met8 mandarsah's. 12. Bëtong 8 II. Het gebied van Bintara Titiëliverdeeld in 2 moekim's. III. Het gebied van den Kedjoeroeivan van Troesibverdeeld in 2 moekim's. IY. Het gebied van Bintara Tjoemboekverdeeld in 6 moekim's. Y. Het gebied van Bintara Belang Banawangsaverdeeld in 3 moekim's. YI. Het gebied van Bintara Ar ei, verdeeld in 2 moekim's, Yxl. Het gebied van Bintara Kloempang Paijong, verdeeld in 3 moekim's. YIII. Het gebied van Bintara Rëbehverdeeld in 5 moekim's. Tijdens het sultanaat behoorden nog de ondervolgende hoeloebalang- schappen tot de federatie van Pedir: IX. Het gebied van Bintara Singa Radja. X. Het gebied van Mentroï Langgon. XI. Ajer Lëboe. XII. Endjoeng. De hoeloebalangachappen van Bintara Singa Radja en Mentroï Langgon bestaan niet meer en maken sedert jaren althans sedert 1882 deel uit van het eigenlijke Pedir. Ajer Leboe en Endjoeng, die volgens Atjehsche begrippen nog altijd tot de federatie van Pedir behooren, zijn door ons gouvernement sedert jaren als van de federatie van Pedir onafhankelijke staatjes beschouwd. Toen het gouvernement zich liet overhalen met deze staatjes het bekende tractaat of contract van 18 artikelen te sluiten, beging het eene politieke fout, die geba seerd was op de onbekendheid van het bestaan der federatie van Pedirteen en nog eenige jaren daarna beschouwd als liet rijk Pedir. Panteh Radja staat onder Endjoeng. Ajer Leboe {Ije Leboe). Dit staatje is circa 200 a 250 Q palen groot en heeft eene bevolking van 10000 a 15000 zielen. Het is in 6 moekim's verdeeld: 1. Hassan met 2 kampongs. 2. Hassan Rembang met 2 kampongs. 3. Aroesan mee 2 kampongs.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 190