183 Onder het sultanaat vond men in dit gedeelte van Atjeh de navol gende tanah waqaf (1) 1. Sec/li, de plaatsen, waar onze vroegere en onze tegenwoordige versterkingen werdengebouwd. 2. Langwaarop de hoeloebalaDg's van Pedir en Gigiëng beiden aanspraak maken; thans feitelijk in het bezit van Pedir. 3. Mehtareum, alwaar de pretendent-sultan zich in 1887, 1891 en 1892 vaak ophield. 4. Andeuh en Lala. (2) 5. Het gebied der VII moekim?swaarop zoowel het hoofd der federatie van Pedir als de panglima sagi der XXII moekims's van Groot-Atjeh aanspraak maakt. V. Korte beschrijving van land en volk uit een politiek oogpunt Beschouwingen over het volkskarakter. Indeeling van het volk in stammen of kaoemós. Inrichting van het bestuur vóór onze komst in Atjeh. De hoofden. De aristocratie en haar prestige. Verhouding tusschen de nog in leven zijnde leden der sultansfamilie. Ijverzucht tussclien de adathoofden en de geestelijken. Titels en praedicaten der hoofden. De geestelijkheid. Haar gehalte. Titels en praedicaten van den godsdienstig en adel en de geestelijkheid. Orthodoxie. Fana tisme. Orang moslemin. Oewang sabil. De hoofden van den tegenstand. Het rechtswezen. Belastingen. Inkomsten der hoof den-Landsverdedi ging. Beroepsstrijders. Reserve. Politie. Vóór onze komst in Groot-Atjeh stonden de bewoners der ver schillende sagi's en soms van dezelfde sagi en ook van de verschil lende staatjes in de Onderhoorigheden zeer vaak vijandig tegenover elkander. Zoowei daar als iu Groot-Atjeh kan men nu nog aan de inrichting der kampongs zien, dat de veiligheid er ook toen veel te wenschen overliet en iedereen er op bedacht moest zijn, lijf en goed te beschermeu tegen steeds te verwachteu aanvallen van roovers. In de kampongs staan de huizen, familiesgewijze afgezonderd, eik op zichzelf. Erven en akkers zijn vaak door stevige heggen (1) Zie de hierbij gevoegdo kaart van Lange. (2) Aan de spelling op de kaart van Lange heb ik niets vorauderd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 194