The term rebellion is applied to an insurrection of large extent, and is usually a war between the legitimate government of a country and portions or provinces of the same who seek to throw off their allegiance to it, and set up a government of their own." Men ziet uit deze bepaling, dat rebellie, even als opstand, in Amerika eene andere beteekenis heeft dan in Ned-Indië. In een volksoorlog, een opstand of eene rebellie kan iemand optre den als aanvoerder van een zelfstandig korps of eene bende met het doel, geheel op zichzelven tegen den vijand op te treden. Zoodanige aanvoerder wordt partijganger genoemd. Beruchte partijgangers uit den Atjehschen oorlog waren Isja Hassan en Toekoe Oemar. Er kun- neu zooals nu nog in Atjeh gelijktijdig op verschillende punten van het terrein van den oorlog partijgangers of bendehoofden zijn, die van een leidend centrum algemeene instructiën ontvangen. Wat men in Pruisen in 1809 onder von Schill, in Calabrië onder Fra Diavolo en in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo tusschen 1859 en 1864 onder Antasari en Soerapati, in Mexico tijdens het tweede Fransche keizerrijk tegen de troepen van Forey en Bazaine en die van Keizer Maximiliaan heeft gezien, was niets anders dan de oorlog door of tegen zulke benden gevoerd, d. i. de partijgangersoorlog. In al deze zeer eigenaardige oorlogen wordt door den vijand de guerillahrijg gevoerd, zelfs al hebben van beide zijden groote gevech ten, ja zelfs veldslagen plaats, zooals in Spanje in 1808 tusschen de Fransche troepen en de op de hand der Spaansche bevolking zijnde Engelsche legermacht. i)e guerillaoorlog is in het algemeen niets anders dan de kleine oorlogdien de ongeorganiseerde vijand, d. i het volk of bepaalde beuden en niet de geregelde troepenmacht van den vijand, rusteloos en met alle beschikbare middelen voert. Een oorlog, die als opstand, rebellie of partijgangersoorlog is begonnen, kan bij welslagen, wanneer het volk zijne kracht heeft leeren kennen en het juk van den overheerscher weinig meer wordt gevoeld, een volksoorlog worden. Voor zoover mij bekend, is de oorlog in Atjeh de eerste volks oorlog, dien wij sedert 1816 in Indië voeren. Gaan we de andere voorname oorlogen na, in den Indischen archipel gevoerd. 1. Oorlog op Java, 1825 1830. In dezen oorlog voerden wij

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 20