DE GYMNASTIEK IN ONS LEGER. Voor de groote waarde, die de beoefening der gymnastiek voor ons militairen heeft, is het zeker jammer, dat daaraan in ons leger zoo weinig moeite wordt besteed, en dat er bijna niets wordt gedaan om de lust daartoe bij den soldaat op te wekken. Wel zijn hier en daar gymnastiekverenigingen te vinden, waaraan enkele liefhebbers deelnemen, doch haar bestaan is doorgaans van korten duurhet gros onzer soldaten daarentegen, vindt gymnastiek vervelend, en dit moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan de wijze, waarop zij onderwezen wordt. De militaire gymnastiek heeft ten doel, den man eene goede houding te geven, zijne spieren te sterken tot het hanteeren der wapenen, zijne ledematen losser en veerkrachtiger te maken, hem te oefenen in het doorstaan van vermoeienissen, hem te leeren terrein hindernissen te overwinnen en komt ten slotte zijne gezondheid ten goede. Tot het bereiken van dit doel bepaalt het „Voorschrift voor het onderwijs in de gymnastiek bij het Wapen der Infanterie:" „Iedere week zal op een door den korpscommandant voor iedere „compagnie te bepalen uur, onderwijs worden gegeven in de gymnastiek. „De Compagniescommandanten zijn voor den geregelden gang van „het onderwijs verantwoordelijk; het onmiddellijke toezicht daarop „wordt gehouden door één der luitenants van de compagnie. „Het onderricht aan de manschappen wordt gegeven door de „onderoffieieren en korporaals. „De helft der compagnie wordt over de verschillende werktuigen „in de gymnastiekzaal verdeeld en wisselt na uur om met de „andere helft. De helft, welke biet gymnastiseert, wordt inmiddels „door den Compagniescommandant op eene andere wijze geoefend, „echter zoodanig, dat de manschappen niet vermoeid in de gymnastiek zaal aankomen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 213