206 3 man uit de hoogste kaderklasse, aangezien deze de aangewezen onderwijzers der verschillende klassen zijn. De commissie zou dan een bepaald aantal oefeningen moeten op maken, deels uit het voorschrift, deels naar eigen verkiezing, welke oefeningen geheim gehouden worden tot aan het examen. Op dit examen worden de oefeningen eerst uitgelegd, daarna door den hoofd instructeur voorgedaan en vervolgens door de examinandi uitgevoerd. De commissie behoort over het al of niet voldoen te beslissen. Voorts zou het ter wille van de aanwakkering der ambitie niet kwaad zijn aan dit examen een eenigszins feestelijk aanzien te geven doordat bijvoorbeeld de officieren van het korps er bij tegenwoordig zijn, een'vrijen dag wordt gegeven, extra menage wordt verschaft, of iets dergelijks. Ook zullen wedstrijden en premiën zeker op het onderhouden van de leerlust een gunstigen invloed hebben. Voorts moeten allen, die bij de compagnieën in de hoogste klassen zijn, aan dit examen deelnemen. Om van eene klasse naar een hoogere op te klimmen, moet men voorgedragen worden door de onderwijzers. Dit zou kunnen geschie den met toestemmiog van den Compagniescommandant; bij wij ze van proef kan de man dan twee weken medewerken in de hoogere klasse. De luitenant, die bij de Compagnieën met de gymnastiek is belast, zou hierin moeten beslissen. De manschappen der eerste klasse zouden wij geoefenden, die der 2e klasse minder geoefenden willen noemen. Uit de geoefenden zouden weer voorwerkers getrokken kunnen worden, nadat zij daartoe een examen hadden gedaan, hetgeen op dezelfde wijze als en tege lijkertijd met dat voor de eerste klasse zou kunnen plaats heoben. Deze voorwerkers zouden het kader, dat als zoodanig dienst deed, kunnen vervangen. Het is onze vaste meeniug, dat door de gymnastiek op bovenge noemde wijze te regelen, zij een grooten stap vooruit zal gaan. Verder zou 't den manschappen zeker aangenaam zijn, als zij ook des avonds gelegenheid hadden zich te oefenen, doordat er licht werd aangebracht. Hierdoor zouden zij hun'vrijen tijd beter kunnen ge bruiken dan thans 't geval is. In Indië heeft het des avonds werken veel voor; overdag wordt

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 217