10 geen strijd tegen de Javaansche bevolking, maar wel tegen Dipo Negoro en zijne talrijke aanhangers. Van een gedeelte der bevol king en hare aristocratie ontving ons gouvernement zelfs steun in verschillende vormen. Men denke slechts aan de in dezen oorlog door onze besturende ambtenaren, residenten en assistent-residenten aangevoerde bevolkingsbarisan. Deze oorlog levert vele voorbeel den van den kleinen oorlog en eindigt met de groote jacht onzer troepen op Dipo Negoro tusschen de Progo en de Bogowonto. De kleine oorlog wordt gevoerd, omdat Dipo Negoro zich in het open veld waagt met zijne min of meer georganiseerde troepen, bekend onder de namen Boelkio's, Toerkio's, Bardjoemat's, Harkio's, Penili's, Larban's, Naseiran's, Soeropada's, Sepoeding's, Djagir's, Soerotan- dang's, Djaijengan's (ruiterij), Soeroögomo's en Wanangprang's. Deze slecht georganiseerde en slecht geoefende troepen delfden het onderspit tegenover de vereenigde strijdkrachten van ons, de massa d. al de troepen, die op eene beperkte ruimte onder ééne leiding tot één doel samenwerken ouder de bevelen van den Generaal de Koek. 2. Padri-oorlog, 18191839. Deze oorlog werd door ons tegen een gedeelte der Maleische bevolking, hoofdzakelijk de godsdienstige secte der Padri's, gevoerd. Van het andere gedeelte der bevolking ontvingen wij moreelen en materieelen steun. Soms streden 5000 Maleische hulptroepen aan onze zijde, gezwegen van de Bataksche. De vijand streed in den regel achter zijne versterkte kampongs en linien. Van volksoorlog was geene sprake. Eerst toen onze troepen werkeloos werden, d. i. het initiatief prijs gaven, begon de vijand den guerillaoorlog te voeren en tastte hij onze alleen loopende mili- tairen, patrouilles en convooien. ja zelfs onze versterkingen aan, waaraan een einde kwam, toen onzerzijds het initiatief werd hernomen. 3. Expeditiën naar Bali in 1846, 1848 en 1849. Tijdens deze krijgstochten voerden wij strijd tegen slecht georganiseerde strijd krachten. Van volks- en guerillaoorlog geen spoor. 4. Expeditiën naar Boni in 1859 en 1860. Ook hier was alleen sprake van een gewonen strijd tegen slecht georganiseerde strijd krachten, die zich in het open veld waagden. 5. De oorlog in de Zuider- en Oostrafdeeling van Borneo van

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 21