EEK EK 4KDER OVER REPETEERPISTOLEK EK REVOLVERS. {Met een teekening). De groote ommekeer, die op het gebied der draagbare vuurwape nen in bijna de geheele wereld heeft plaats gegrepen, begint zich ook uit te strekken in de techniek der handvuurwapenen voor zelf verdediging, en te nauwernood heeft men een repeteergeweer, waar van men nog in bijna, geen enkel land alle eigenschappen met zeker heid kent en gegevens omtrent de duurzaamheid heeft van het daar bij te bezigen rookzwak kruit, of men hoort hier en daar al stemmen opgaan voor de invoering van repeteerpistolen. Tot nu toe werd de revolver door een ieder als een repeteer- wapen bij uitnemendheid beschouwd, wel te verstaan voor een be perkt aantal schoten, maar bij de alles bevangende bewapenings snelvuur- en repeteerkoorts, waaraan de groote legers laboreeren, kan het niet anders of dit zoo uitnemend handvuurwapen zal van daag of morgen door de zooveel vlugger werkende repeteerpistolen worden vervangen. Hierbij moet men in aanmerking nemen, dat de revolver, die het van de voorlaadgeweren indertijd belangrijk in vuursnelheid won, reeds te dien opzichte bij de achterlaadgeweren achterstaat. Daarbij komt nog, dat men in Europa absoluut het zwarte buskruit door het rookzwakke wil vervangen, en met dit streven zou het doodvonnis voor de revolvers van eenvoudige constructie zijn ge- teekend. Het is toch van algemeene bekendheid, dat het rook zwakke kruit zonder voldoende gasspanniDg niet geheel verbrandt en zoodra er maar op eenige wijze gelegenheid is voor de gassen om eenen uitweg te zoeken, de aangevangen verbranding onmiddellijk ophoudt en het restant kruit onverbrand achterblijft. Deze beide zaken nu doen zich bij de revolver voor. In den cylinder toch ontmoet de kogel weinig weerstand en zoodra hij in den loop dringt, heeft een gedeelte der gassen gelegenheid, langs de voorzijde van

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 224