214 den cylinder te ontwijken. Bij het zwarte buskruit gaat in zoodanig geval een klein gedeelte van de gasspanning verloren, doch bij het rookzwakke houdt de verbranding op. Proeven met het rookzwak- ke geweerkruit in revolvers genomen, hebben dit bewezen. Zelfs bleven daarbij de kogels in den loop steken. (1) Daar men het denkbeeld van rookzwak kruit niet wilde loslaten, werden proeven genomen met snel verbrandend rookzwak kruit, en deze hadden het gevolg, dat de kogels behoorlijk werden uitgedreven en het wapen aan alle redelijke ballistische eischen voldeed. Het snelverbrandend rookzwak kruit werkt echter zeer brisant en dit veroorzaakt een vermeerderde schok in de hand bij het afvuren, terwijl ook het wapen daarvan zeer veel te lijden heeft, en, om voldoende stevigheid te bezitten, van zwaardere constructie moet zijn. Verder werden er nog proeven genomen met langzaam brandend rookzwak kruit in revolvers, waarbij men trachtte het gasverlies op te heffen door het gebruik van patroonhulzen, die zóólang zijn dat ze vóór den cylinder uitsteken en den achterkant van den loop bijna raken, terwijl de constructie van het wapen zoodanig werd gewijzigd, dat even vóór de ontbranding der buskruitgassen de cylinder naar voren schuift, en de huls dan in den loop pakt. Op deze wijze is het geheele vraagstuk van het gasverlies opgelost, maar daarmede de toch reeds zoo samengestelde revolver nog ingewikkelder gemaakt. Verder valt het niet te ontkennen, dat aan de revolver toch ook nog eenige technische nadeelen zijn verbonden, zooals het achter uitdringen van slaghoedjes bij het afgaan van het schot alsmede het uitbuigen van de bodems van patroonhulzen, waardoor klemming van den cylinder ontstaat. Nu moet ter eere van onze Pyrotechnische Werkplaats worden gezegd, dat dit bezwaar bij de Indische revolver patronen niet of hoogst zelden voorkomt. Een grooter bezwaar is echter het zeer onjuiste schot, dat men met de revolver verkrijgt, indien men haar werkelijk als snelvuurwapen wil gebruiken, d. w. z. bij het vuren met de dubbele beweging. Zoolang er dus nog maar (1) Ook bjj proeven aan de Geweermakersschool te Mr. Cornells genomen met kamerschietmaterieel stelsel Gaupillat, waarbfj rookzwak geweerkruit (Muiderkruit) ■werd gebezigd, deed zich hetzelfde verschijnsel voor. snelverbrandend rookzwakkruit echter werden de kogels met zeer veel snelheid uitgedreven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 225