215 eenigszins sprake moet zijn van een gericht schot, doet men beter de enkele heiveging te bezigen. Gaat men nu na, dat de fabricatie der draagbare wapenen nagenoeg geheel in handen is van de particuliere industrie, en dus de ver vanging van bestaande wapens door andere stelsels steeds in het geldelijk belang der fabrikanten is, dan kan het geen verwondering baren, dat men met de wetenschap van de gebreken, die de revolvers aankleven, de handen aan het werk sloeg om betere systemen handvuurwapenen te ontwerpen. Die poging dateert reeds van voor ongeveer twintig jaar, van het tijdstip dus dat de revolver nog maar te nauwernood bij de verschillende legers was ingevoerd. Het aantal der verschillende stelsels repeteerpistolen, die men in de plaats van de revolvers meent te kunnen stellen, is legio, en het zoude weinig nut hebben, die alle na te gaan. Een paar systemen echter, waaruit vermoedelijk voor de toekomst eene keuze zal worden gedaan, meenen wij niet stilzwijgend te mogen voorbijgaan. Deze zijn het systeem Bergmann en het systeem Borscliardt (1). Van het eerste zijn wij het beste in staat eene volledige beschrijving te geven, daar wij in het bezit zijn van eenen uitvoerigen Catalogus en van het onderwerpelijk wapen zelve, door den gepensionneerden Majoor KuhD, oud-Directeur der Geweermakersschool, welwillend ter onzer beschikking gesteld. Een repeteerpistool zal velen onwillekeurig doen denken aan eene verbazend groote combinatie van veeren, pallen en andere slotdeelen. Toch is dit vooral bij het eerstgenoemd systeem volstrekt niet het geval en het moet zelfs bewondering wekken, hoe met een betrek kelijk zeer eenvoudige inrichting een zoo volmaakt repeteervuur kan worden afgegeven. (Figuur 1 en 2). De voornaamste onderdeelen van het Bergmannpistool, waarmede wij tot een goed begrip van de werking hebben rekening te houden, zijn de loop (a) het magazijn (b) het sluitstuk (c) en het slot (d). (I) Het eerste afkomstig van de fabriek Bergmann te Gaggenau in Baden en o. a. verkrijgbaar bij de firma Imman Merffert te Sulil in Bruis8en. De prijs bedraagt on geveer 82 gulden. Het tweede is uit de fabriek van Borscliardt. De prgs is echter belangrijk hooger n.140 mark.

Indisch Militair Tijdschrift | 1897 | | pagina 226